پیش فروش نهال گردو آغاز شد.پیش خرید انواع نهال گردو در اولین بزرگترین مرکز تخصصی گردو در ایران بزرگترین تولید کننده انواع نهال گردو در کشور.کلیه نهال های مجموعه پالیز گردو زیر نظر مهندسین جهاد کشاورزی و کلینیک گیاه پزشکی و کادر فنی مجرب همراه با شناسنامه و گواهی بهداشت تولید و صادر می گردد. افتخار خانواده ما تجربه ۱۰۰ سال تولید نهال گردوست.پالیز گردو با فعالیت ۱۰۰ ساله در زمینه کاشت نهال گردو جدآ جد (پدر به پسر) بعنوان تولید کننده اختصاصی نهال گردو در ایران شناخته شده که فعالیت پیوند گردو را از سال ۸۴ اغاز نموده است

مدیریت 09144501003
مشاوره 09144501007

علت چرب شدن شیره برگ درخت گردو چیست؟

از گذشته تا کنون، درخت گردو یکی از محصولات کشاورزی ارزشمند در ایران و سایر کشور های جهان بوده است اما این درخت نیز مانند دیگر محصولات کشاورزی، دچار آفت‌ های مختلفی می‌شود. یکی از این آفت‌ها، شیره برگ درخت گردو است که مشکلات زیادی را برای این درخت ایجاد می‌کند. در ادامه این مقاله، با مجموعه پالیز که بهترین نژاد نهال گردو را ارائه می‌دهد همراه باشید، تا با آفات مختلف درخت گردو و سپس راه حلی برای از بین بردن آن ها، آشنا شوید.

روش های مبارزه با شیره برگ درخت گردو

چه آفاتی درخت گردو را تهدید می‌کنند؟

همان گونه که بیان شد، درخت گردو مانند دیگر درختان و گیاهان، دچار آفت می‌شود. آفت‌ هایی که درخت گردو را تهدید می‌کنند، متفاوت هستند و روش‌ های از بین بردن آن ها نیز با یکدیگر متغیر است. آفاتی که درخت گردو را تهدید می‌کنند شامل ویروس ‌ها، باکتری‌ ها، میکوز، کرم سیب، شب پره شبکه‌ای خزان، کنه عنکبوت قرمز، کنه گال درخت گردو و شته است. برخی از عوامل فوق مسبب شیره برگ درخت گردو می‌شوند و از میوه دادن آن جلوگیری می‌کنند و گاهی، درخت را تا نابودی می‌کشانند. در ادامه به هر کدام از این آفات به طور دقیق تر پرداخته و راه حل هایی را برای رهایی از آنان ارائه می دهیم.

عسلک، در میان آفات درخت گردو چه جایگاهی دارد؟

عسلک، به شیره چسبناک و شفاف که روی برگ درختان گردو و یا هر گیاه دیگر مشاهده می‌شود، می‌گویند. عسلک یکی از علامت ‌هایی است که به باغداران درخت گردو هشدار می‌دهد که درخت دچار آفت شده است و به عنوان شیره برگ درخت گردو نیز شناخته می‌شود. عسلک محیط مناسبی را برای رشد قارچ‌ها مختلف فراهم می‌آورد و گاهی به تنهایی باعث از بین رفتن درخت می‌شود. اما عامل اصلی بوجود آورنده عسلک چیست؟ در ادامه با مجموعه پالیز که معتبرترین نهالستان گردو است همراه باشید تا پاسخ این پرسش را بیابید.

چه حشراتی شیره برگ درخت گردو را منجر می شوند؟

حشرات مختلفی باعث بوجود آمدن شیره برگ درخت گردو می‌شوند. از جمله این حشرات به شرح زیر اند:

مهم ترین آفات درخت گردو

  • شته درخت گردو

شته‌ها حشراتی با بدن نرم هستند که شکل آنها شبیه به گلابی است و گونه‌های مختلفی از آنها نیز وجود دارند. تفاوت این گونه ‌ها از طریق رنگ آن ها قابل شناسایی است و می توانند به رنگ ‌های صورتی، قرمز، سبز و یا سیاه وجود داشته باشند. این حشرات، شیره برگ تازه و جوان درختان را می‌ مکند که این مسئله در نهایت باعث لوله شدن برگ‌ها می ‌شود. این حشرات از آفتاب فراری هستند و به همین دلیل، در زیر برگ ‌های مختلف قرار می‌گیرند. شته‌ها به صورت گروهی به گیاهان مختلف حمله می‌کنند و به دلیل تولید مثل غیر جنسی که دارند، با سرعت بالایی تکثیر می‌شوند به همین دلیل آن ها بزرگت رین دشمنان درختان مختلف به خصوص درختان گردو می باشند.

  • حشره پولک دار درخت گردو

نوع دیگر حشرات که مانند شته ‌ها از شیره برگ درختان تغذیه می‌کنند، حشره پولک دار است. این حشره به شکل پولک است و اغلب بدون تحرک بر روی برگ قرار می‌گیرد. حشرات پولک دار به صورت عادی بر روی برگ مشخص نیستند و با علائمی مانند کند شدن رشد درخت، زرد و پژمرده شدن برگ ‌ها و ریزش بر غیر عادی، می توان متوجه حضور آن ها شد. از میان گونه ‌های مختلف حشره پولک دار، حشره پولک دار نرم تن باعث به وجود آمدن شیره برگ درخت گردو می‌ شود.

  • شپشک آرد آلود درخت گردو

نام دیگر این حشره، شته پشمالو است که در مناطق مختلف رشد می‌کند. این حشرات از شیره برگ گیاهان مختلف تغذیه می‌کنند و سپس لایه سفید رنگ و آرد مانند را بر روی برگ ترشح می‌کنند و زیر این لایه، تخم گذاری خود را انجام می‌ دهند. شته پشمالو باعث بوجود آمدن شیره برگ درخت گردو نیز می‌شود.  وجود این حشره با علائمی مانند زرد شدن برگ گیاه، ریزش آن، ریزش شکوفه ‌های درخت و خراب شدن میوه آن، مشخص می ‌شود.

  • مگس سفید درخت گردو

اندازه حشرات مگس سفید کوچک است و روی بدن آن ها را پودر سفید رنگی پوشانده است. این حشرات دارای بال هستند و به راحتی پرواز می‌کنند و مانند دیگر حشرات، از شیره برگ درختان تغذیه می‌کنند و سپس موادی از خود به جای می‌گذارند که همان عسلک است و در نهایت، باعث شیره برگ درخت گردو می‌شود.

آفات شیره برگ درخت گردو چه آسیب هایی را در بر دارند؟

برخی از آسیب ‌ها در قسمت‌ها قبل گفته شد. اما در اینجا قصد داریمخ علت به وجود آمدن آن ها را توضیح دهیم. وقتی این حشرات از شیره برگ درخت گردو و دیگر گیاهان تغذیه می‌کنند، مایعات برگ از دست می‌رود و برگ درخت به صورت لوله ای مبدل شده که این امر باعث می‌شود برگ درخت با نور آفتاب تماس کمتری باشد و در نتیجه، میزان فتوسنتز گیاه کاهش می یابد. از طرفی این حشرات از خود موادی را ترشح می‌کنند که این مواد مانند عسل بر روی سطح برگ قرار می‌گیرند و از رسیدن هوا و نور به برگ درخت جلوگیری می‌کنند. به همین دلایل، درخت نمی تواند برگ‌ جدید تولید کند و شکوفه بدهد و در نتیجه درخت دچار تباهی خواهد شد. برای رهایی از این مشکلات،  باید درختان گردو را سم پاشی کرد تا از شیره برگ درخت گردو در امان باشند و از بین نروند.

نحوه سمپاشی شیره برگ درخت گردو

سم پاشی جهت درمان شیره برگ درخت گردو چگونه صورت می‌گیرد؟

برای رهایی از شیره برگ درخت گردو و مشکلات ناشی از آن، شما باید با متخصصین فعال در این زمینه مشورت کنید. در ابتدا باید برگ درختان خود را برای نمونه به آزمایشگاه آنان ببرید تا بتوانند با انجام آزمایش‌ها مختلف بر روی برگ درخت گردو شما، از نوع آفت که باعث بوجود آمدن شیره برگ درخت گردو شده مطلع شوند و سپس سمی متناسب با درخت و همچنین نوع آفات، ارائه دهند. علاوه بر نوع سم، آنها شیوه استفاده از سم را به شما آموزش خواهند داد تا کمترین آسیب به درختان و محصولات شما وارد آید.

کلام آخر

در این مقاله از مجموعه پالیز، با شیره برگ درخت گردو و عوامل بوجود آورنده آن آشنا شدیم. اغلب در فصل بهار و پاییز برای درختان این مشکل بوجود می‌آید چراکه در این فصول، هوا گرم تر می‌شود و فصل فعالیت و تولید مثل حشرات فرا می‌رسد. برای انتخاب نوع سم، باید با متخصصان فعال در این زمینه مشورت کنید. نهالستان پالیز بزرگترین نهالستان گردو در شمال غربی کشور است که با بیش از نیم قرن تجربه و مدیریت جناب آقای سعید قاسمی، به ارائه خدماتی همچون خرید عمده انواع نهال گردو، احداث باغ، کاشت نهال، آبیاری، هرس، کود دهی، آفت زدایی، درمان بیماری های گیاهی و مواردی از این قبیل می پردازند؛ دریافت خدمات و خرید محصولات این مجموعه به صورت حضوری و غیر حضوری امکان پذیر بوده و مخاطبان می توانند به واسطه برقراری ارتباط با مشاوران مجرب پالیز، در رابطه با سایر خدمات از جمله سم پاشی شیره برگ درخت گردو، اطلاعات دریافت کنند و با آگاهی کامل، نسبت به استفاده از محصولات این مجموعه،ا قدام نمایند؛ بنابراین جهت کسب اطلاعات بیشتر، با مشاوران این مجموعه در تماس باشید.

تماس با پالیز گردو