پیش فروش نهال گردو آغاز شد.پیش خرید انواع نهال گردو در اولین بزرگترین مرکز تخصصی گردو در ایران بزرگترین تولید کننده انواع نهال گردو در کشور.کلیه نهال های مجموعه پالیز گردو زیر نظر مهندسین جهاد کشاورزی و کلینیک گیاه پزشکی و کادر فنی مجرب همراه با شناسنامه و گواهی بهداشت تولید و صادر می گردد. افتخار خانواده ما تجربه ۱۰۰ سال تولید نهال گردوست.پالیز گردو با فعالیت ۱۰۰ ساله در زمینه کاشت نهال گردو جدآ جد (پدر به پسر) بعنوان تولید کننده اختصاصی نهال گردو در ایران شناخته شده که فعالیت پیوند گردو را از سال ۸۴ اغاز نموده است

مدیریت 09144501003
مشاوره 09144501007

چرا توجه به شته گردو جهت سلامت درخت حائز اهمیت است؟

شته گردو جزو آفات باغی است که می تواند به انواع محصولات مربوط به درخت گردو، آسیب جدی وارد کند. آین موجودات حامل ویروس هایی هستند که گیاهان را آزار می دهند و به سبب این که به طور بی رویه تولید مثل می کنند، می توانند در کوتاه ترین مدت درختان گردو بسیاری را در باغ آلوده سازند؛ این حشرات دارای بدن نرم هستند و اکثر باغداران را در مواقعی از سال غافلگیر می سازند. شته ها کوچک هستند و در رنگ‌هایی از سبز، خاکستری، سفید و سیاه موجود اند و طول آن ها تنها ۵ سانتی متر است. شته گردو می تواند درخت گردو را در حالت ضعیفی قرار دهد که آن را مستعد ابتلا به بیماری های دیگر می سازد و شایان دکر است که که برخی از این بیماری ها، توسط خود شته ها حمل می شوند.

مکان های مستعد تکثیر شته ها

نحوه تاثیر گذاری شته ها بر درختان گردو چگونه است؟

شته گردو به طور فعال شیره شیرین را از برگ ها و ساقه های گیاه استخراج می کند و به طور قابل توجهی قابلیت های رشد گیاه را مختل می کند. این تخریب منجر به زرد شدن، پیچ خوردگی، تغییر شکل برگ ها و در موارد شدید سوء تغذیه گیاهان می شود. همانطور که آن ها شیره بسیاری از گیاهان را می مکند، ترشحات قندی را روی برگ ها و ساقه گیاهان آزاد می کنند که این مواد منبع تغذیه خوبی برای قارچ ها هستند و بنابراین، زمینه برای رشد انواع قارچ ها نیز فراهم می شود. اگر به آنها اجازه داده شود، در گنجینه های باغ گردو شما تجمع می یابند و ممکن است در نهایت مسبب نابودی درختان شما شوند.

بنابراین این مسئله حائز اهمیت است که در صورت دیده شدن هرگونه شته گردو، به مقابله با آن ها بپردازید؛ بنابراین پالیز به عنوان معتبر ترین نهالستان گردو در کشور، به راه های رهایی از شته ها در باغ گردو می پردازد.

مکان های مستعد تکثیر شته ها کدام اند؟

شته گردو در مخفی کاری بسیار خوب عمل می کند و اگر نمی دانید کجا به دنبال آنها بگردید، باید سریعا اقدام به پیدا کردن آن ها کنید زیرا آن ها می توانند به سرعت درخت گردو شما را نابود کنند. گیاهان خود را به طور مرتب بررسی کنید و به دنبال خوشه هایی از حشرات ریز باشید که در مکان هایی همچون شکاف های برگ، شاخه های جدید، برگ های تازه تشکیل شده، خوشه های برگ مرکزی، سطح زیرین برگ ها و امتداد ساقه ها رشد می کنند و تکثیر می شوند.

چگونه از شته گردو رهایی یابیم؟

اعمال بسیاری وجود دارد که می توانید با استفاده از آن ها، به صورت ارگانیک به کنترل جمعیت شته گردو در باغ خود بپردازید. تمام مواردی که در مورد این آفات می دانید را به کار گیرید و حتماً گیاهان را به طور مرتب بررسی کنید تا در زمان مناسب، پیش از آسیب به درخت، از وجود این حشرات مطلع شوید. اقدامات اازم برای مقابله با این موجودات به شرح زیر می باشند؛

نحوه سمپاشی شته درخت گردو

  • اگر خوشه ای از شته ها را بر جوانه های شاخه های جدید پیدا کردید، نوک تمامی شاخه را با دو انگشت فشرده سازید و کل برگ را در فاصله دوری از بستر باغ، از بین ببرید.
  • از یک اسپری با فشار آب قوی که در فواصل کوتاه به سمت برگ های گیاه هدایت می شود، استفاده کنید.
  • برگ های گیاه را با آب صابون به صورت کنترل شده بشویید. یک بطری اسپری را با آب پر کنید و چند قطره مایع ظرف شویی را به آن اضافه کنید و خوب مخلوط کنید. سپس از آن رو و سطح زیرین برگ های گیاه، اسپری کنید. حتی می توانید چند قاشق چای خوری فلفل را به مخلوط اضافه کنید تا اثر آنها بیشتر شود.
  • برگ‌ها را با روغن چریش چرب کنید تا شته‌ها را خفه کرده و آنها را از تغذیه برگ‌های حساس منع کند.
  • از روکش های پارچه ای برای پوشاندن گیاهانی که مستعد هجوم این آفات هستند، استفاده کنید.

آیا سمپاشی درخت برای رهایی از شته گردو موثر است؟

گیاهان در مراحل مختلف رشد می‌توانند واکنش‌های متفاوتی به آفت‌های خانگی یا ارگانیک نشان دهند، بهترین رویکرد، ایجاد یک اکوسیستم از میکروب های مفید در باغ است؛ بنابراین نیازی به استفاده از اسپری سم پاش نخواهید داشت. ولی با این حال، حتی در سالم ترین باغ ها، ممکن است شته گردو حمله کرده و درخت ها را نابود کنند.

برای محافظت از درخت گردو و تکثیر حشرات مفید، انجام اعمال زیر ضروری است.

  • مخلوط. سم پاش را روی یک منطقه کوچک از گیاه آزمایش کنید تا ببینید گیاه چگونه واکنش نشان می دهد.
  • گیاهان را در اوایل شب سم پاشی کنید تا آفتاب سم پاشی را تشدید نکند و گیاهان را نسوزد.
  • قبل از سمپاشی مراقب حشرات مفید باشید. روغن‌ها، صابون‌ها و سایر داروهای طبیعی می‌توانند هر گونه حشره دارای بدن نرم را در هنگام تماس خفه کنند.

کاشت همراه در مقابله با شته گردو چه جایگاهی دارد؟

یک گیاه می‌تواند میزبان تعداد بسیار زیادی شته‌ گردو باشد که بستر را برای حشرات شکارچی، جهت شکار کردن بسیار مناسب می‌سازد. خوشبختانه برای باغبانان، حشرات زیادی وجود دارند که به آسانی شته ها را می بلعند. با کاشتن گیاهان خاصی که با حشرات خود این موجودات را نابود می سازند، می تواند یک جنون تغذیه ایجاد کند و در نهایت شته ها را از محصولات گردو حذف سازد. برای این کار، گل همیشه بهار، آلیسوم و اکیناسه را در بستر باغ بکارید تا حشرات شکارچی مفیدی مانند مگس هاور، زنبورهای انگلی و کفشدوزک ها را که از شته گردو تغذیه می کنند، تحریک نمایید. می توانید گیاهانی مانند جعفری، نعناع، آویشن و رازیانه را نیز در نزدیکی باغ گردو خود بکارید تا این حشرات شکارچی را که از شته تغذیه می‌کنند، جذب کنید. همچنین می توانید محصولات تله قربانی را در باغ بکارید که شته ها دوست دارند از آنها تغذیه کنند. شته ها به دنبال این تله ها رفته و  در حالت امیدوارانه، از تغذیه محصولات درختان گردو شما به طور کلی اجتناب می کنند.

حشرات مفید برای کنترل شته ها کدام اند؟

جذب حشرات مفید برای کمک به شما، در جنگ با شته گردو و سایر حشرات زیان آور، می تواند زمان بر باشد. جمعیت حشرات شکارچی می‌توانند شته‌ها را در سطوح تکثیر پایین متوقف سازد، اما شکارچیان تا زمانی که منبع غذایی وجود نداشته باشد، ظاهر نمی‌شوند؛ بنابراین می‌تواند بین زمانی که شته‌ها وارد میدان می شوند و زمانی که حشرات شکارچی برای کمک ظاهر می‌شوند، فاصله وجود داشته باشد.

روش پیشگیری از شته درخت گردو

ساختن یک اکوسیستم پایدار و سالم  در این وضعیت، حائز اهمیت است و شما از مزایای آن برای سال های آینده بهره مند خواهید شد؛ اما ممکن است اکنون برای نابودی شته ها به کمک نیاز داشته باشید. هر حشره شکارچی طعمه را به روش‌های گوناگون و در مراحل مختلف رشد از بین می برد؛ تعیین حشرات شکارچی مناسب باغ گردوی شما، نحوه کشتن شته توسط آن ها و اینکه آیا می‌توانید برای کمک فوری در باغ گردو، از آن ها استفاده کنید یا خیر، توسط متخصصان این عرصه قابل بررسی است.

سخن پایانی

اگر صاحب یک باغ گردو هستید و دغدغه رهایی از شته گردو، ذهن شما را به خود مشغول ساخته است، بدانید که اگر در زمان مناسب به مقابله با این آفات نپردازید، ممکن است شته ها تمامی محصولات شما را نابود کنند و خسارات جبران ناپذیری را به باغ شما وارد نمایند؛ ولی اگر در موقع مناسب اقدام به از بین بردن آن ها کنید، خواهید دید که هیچ مشکلی به وجود نمی آید. پالیز با تیم قوی و امکانات مجهزی که دارد می تواند به سرعت در محل شما حاضر شده و تمامی اقدامات لازم را در کمترین زمان به عمل رساند.

نهالستان پالیز گردو بزرگترین و تخصصی ترین مرکز فروش انواع نهال گردو در شمال غربی کشور عزیز ایران است که با بیش از نیم قرن تجربه و مدیریت جناب آقای سعید قاسمی، به ارائه خدمات مرتبط با فروش و پیش فروش انواع نهال باغداری از جمله کشت، آبیاری، کوددهی، هرس و…می پردازد.

تماس با پالیز گردو