پیش فروش نهال گردو آغاز شد.پیش خرید انواع نهال گردو در اولین بزرگترین مرکز تخصصی گردو در ایران بزرگترین تولید کننده انواع نهال گردو در کشور.کلیه نهال های مجموعه پالیز گردو زیر نظر مهندسین جهاد کشاورزی و کلینیک گیاه پزشکی و کادر فنی مجرب همراه با شناسنامه و گواهی بهداشت تولید و صادر می گردد. افتخار خانواده ما تجربه ۱۰۰ سال تولید نهال گردوست.پالیز گردو با فعالیت ۱۰۰ ساله در زمینه کاشت نهال گردو جدآ جد (پدر به پسر) بعنوان تولید کننده اختصاصی نهال گردو در ایران شناخته شده که فعالیت پیوند گردو را از سال ۸۴ اغاز نموده است

مدیریت 09144501003
مشاوره 09144501007

میزان مناسب کود اوره برای درخت گردو چقدر است؟

کود اوره برای درخت گردو،درختان گردو در مناطق مختلف در هر شرایط آب و هوایی می توانند محصولات زیادی را تولید کنند؛ اگر زمان آبیاری و کود دهی مناسب باشد، باردهی درختان گردو سود زیادی دارد.

درختان گردو فقط به دلیل میوه اهمیت ندارند، بلکه کیفیت چوب این درختان تأثیر زیادی در اقتصاد کشور دارد. با انتخاب بهترین کود، زمان کود دهی و میزان مناسب کود اوره، می توان پرورش و رشد درختان گردو را به  بهترین نحو، به عمل رساند.

بهترین زمان کوددهی اوره

نهالستان پالیز به عنوان بزرگترین مرکز ارائه خدمات فروش مستقیم انواع نهال گردو، به ادامه محتوا می پردازد؛ با ما همراه باشید.

چرا درختان گردو نیاز به کود دهی دارند؟

همانطور که می دانید گردو ارزش غذایی بالایی دارد، همین نکته عاملی برای استفاده از کود های تغذیه ای مناسب و میزان مناسب کود اوره برای درختان گردو می باشد تا میوه این درخت کیفیت بالایی داشته باشد. درختان جوان در سال اول کشت، نیاز به کود دهی بیشتری در مقایسه با درختان بالغ دارند. ریشه درختان گردو بر اثر کود دهی در سال اول تقویت شده، مواد لازم به ریشه  درخت رسیده و بدین ترتیب درختان،  بهتر مراحل رشد را سپری می کنند و محصولات با کیفیت و بیشتری می دهند؛ شایان ذکر است که باید به بهترین زمان کود دهی درختان گردو، که از اوایل بهار تا پاییز می باشد، توجه ویژه داشت زیرا زمان کو ددهی در تولید گردو مهم می باشد.

روش های کود دهی مناسب درختان گردو کدام اند؟

سه نوع روش کود دهی، بسته به میزان مناسب کود اوره و کودهای دیگر، برای درخت گردو وجود دارد:

 1. برای استفاده از روش اول در زمستان چاله هایی نزدیک به ریشه درخت حفر می کنند و کودهای شیمیایی و آلی را به خاک اضافه می کنند.
 2. روش دوم بدین صورت است که انواع مختلف کود مورد نیاز درخت گردو را به صورت محلول پاشی، به درختان می رسانند.
 3. روش سوم به صورت آبیاری تشتی می باشد که کودهای فسفر، پتاسیم و نسبتی تعیین شده از کود نیتروژن را قبل از خارج شدن جوانه ها از درخت، استفاده می کنند.

نحوه کوددهی درخت گردو

چگونه می توان نوع کود برای درخت گردو را تشخیص داد؟

بهترین روش نوع و میزان کود مناسب برای درخت گردو را باید با توجه به وسعت، مساحت زمین و نوع خاک در آزمایشگاه، با استفاده از آزمایش برگ های درخت گردو در فصل تابستان تشخیص داد؛ این که چه نوع مواد مغذی برای درخت مورد نیاز است و میزان مناسب کود اوره، و همچنین کودهای دیگری که مورد نیاز است را در ابعاد وسیعی اطراف ریشه درخت ریخته تا درخت تقویت شود.

چه نوع کودهایی برای درخت گردو مورد نیاز هستند؟

با توجه به اطلاعاتی که در بالا بیان شد، بعد از آزمایش برگ درختان گردو، نوع و میزان مناسب کود اوره، آهن، فسفر، پتاسیم و… تعیین می شود. در اینجا انواع کود درختان گردو را بررسی می کنیم:

 • کود نیتروژن، پتاسیم و فسفر (NPK)، از جمله کود های مورد نیاز درخت گردو هستند. که این نوع کود در ابتدای فصل به ریشه درختان اضافه می شود و اگر قبل از برداشت محصول انجام شود، باید پتاسیم در بالاترین حد و نیتروژن در کمترین حد باشد که آسیبی به درخت وارد نکند.
 • کود حیوانی یا آلی، کود هایی هستد که برخلاف میزان مناسب کود اوره، باید در زمستان و همراه با کود های شیمیایی دیگر برای رشد بهتر درخت گردو استفاده شوند.
 • میکروکمپلکس ها، کود هایی ریزمغذی برای درخت گردو می باشند و با دارا بودن تمام فرآیند های کشاورزی، منبع پر فایده ای برای درختان هستند.
 • نوعی کود که ضعف و کمبود های خاک را از بین می برد، اسید هیومیک می باشد و درخت را برای محصول دهی آماده می کند.
 • کود های ازته (اوره و نیترات) برای باردهی درختان گردو بهترین گزینه اند. میزان مناسب کود اوره با توجه به نیاز درخت تعیین شده و بهترین زمان آن، در اول اسفند و اوایل بهار است.

مزایای کود اوره کدام اند؟

در گذشته برای کود دهی درختان گردو وگیاهان مختلف از آمونیوم نیترات استفاده می شد اما امروزه میزان مناسب کود اوره منبعی برای تامین این مواد است. این کود مقرون به صرفه می باشد باید در مجاورت ریشه و سایه انداز درخت، با حفر چاله و گودال مورد استفاده قرار بگیرد.

کود اوره، منبع نیتروژن مورد نیاز درخت گردو و سایرگیاهان است؛ این عامل باعث بار دهی  هر چه بیشتر درختان می شود. میزان مناسب کود اوره باعث کاهش آلاینده های محیط زیست و در پی آن آتش سوزی ها  و انفجار های سهوی می گردد. استفاده از این نوع کود به صورت محلول پاشی در فصل رشد یعنی از اوایل بهار تا اواسط تابستان ممکن است. کود اوره در گرده افشانی درختان گردو و خاک های اسیدی اهمیت بسیاری دارد و همچنین قابلیت ترکیب با سایر کود ها را دارا می باشد.

معایب کود اوره

معایب کود اوره را بدانید.

در صورت رعایت میزان مناسب کود اوره، این کود برای درخت گردو آسیبی ایجاد نمی کند؛ باید توجه داشت که این ماده قابل اشتعال نیست ولی اگر با نیترید مخلوط شود باعث انفجار می شود؛ همچنین، اوره اگر زمان طولانی با پوست در تماس باشد، موجب تورم می شود و غلظت بالای آن در خون، سبب آسیب رساندن به اندام های بدن، از طریق، تحریک چشم و دستگاه تنفس خواهد شد.

باید به این نکته توجه داشت که ترکیب اوره با نیترات آمونیوم به عنوان کود، اثرات مخربی دارد چرا که جذب آب را تسریع می کند. در کل اگر کود اوره مورد استفاده باغبان، برای درختان گردو با رعایت نکات ایمنی باشد، هیچ مشکلی ایجاد نمی شود و بار دهی درختان نیز افزایش می یابد.

اگر باکتری هایی در خاک نهالستان گردو موجود باشند، موجب تجزیه کود اوره می شوند؛ همچنین کود اوره باعث تغییر ph خاک می شود و حتما باید از مواد دیگر برای خنثی کردن این خاصیت استفاده کرد.

زمان کود دهی درخت گردو به چه نکاتی توجه شود؟

 • ریشه درختان گردو بسیار حساس هستند، باغبان باید به یاد داشته باشد که هیچ گاه کود به طور مستقیم با ریشه درخت ارتباط نداشته باشد، زیرا ریشه درخت سریع از بین می رود.
 • سن درخت ارتباط مستقیمی با میزان کود دهی دارد، به صورتی که با افزایش هرسال، باید به میزان مناسب کود اوره، 10 درصد اضافه شود.
 • بعد از کود دهی اوره به درختان گردو، باید آبیاری به صورت سطحی باشد تا کود به تمام قسمت های خاک برسد.
 • عملکرد مناسب و مراقبت بعد از کود دهی درختان گردو اهمیت زیادی در باردهی دارد.

روش استفاده از کود اوره برای درخت گردو چگونه است؟

 میزان مناسب کود اوره با توجه به نوع خاک و گیاه تعیین می شود. نحوه مصرف این کود برای پنبه هنگام کشت و برای گردو و گیاهان دیگر، در فصل رشد می باشد.

کود اوره را می توان با آمونیاک فسفات و دی آمونیوم فسفات مخلوط کرد تا  خاک بیشتر تقویت شود ولی باید توجه داشت با سوپر فسفات ها مخلوط نشود چرا که موجب آزاد شدن ملکول های آب شده و اثری منفی بر ذخیره مواد مغذی خاک می گذارد.

کودهای دیگری را که خاک درخت گردو نیاز دارند، مانند کلسیم، منیزیم و پتاس، می توان به کود اوره اضافه کرد تا باغبان یک باره اقدام به کود دهی کند. ولی برخی کود ها مانند نیترات کلسیم، نیترات آمونیاک کلسیم و سنگ آهک، اگر با کود اوره مخلوط  شوند، موجب واکنش فرار، که همان از بین رفتن خاصیت کود ها میشود، خواهند شد.

حتما باید توجه داشت زمان کود دهی، کود اوره به صورت مساوی بین درختان گردو و محصولات پخش شود و پس از آن نهالستان را آبیاری کرده و شخم زده تا کود در لایه های زیرین زمین نفوذ کند. استفاده از این کود برای خاک های اسیدی فوق العاده است و همچنین برای رعایت میزان مناسب کود اوره، نباید بیش از ۲۰ کیلوگرم  نیتروژن در هر هکتار مورد ااستفاده قرار گیرد.

روش استفاده از کود اوره برای درخت گردو

سخن پایانی

احداث باغ گردو به سبب توسعه اقتصاد داخلی و همچنین سرمایه گذاری بهینه، بسیار مورد توجه واقع شده است. همانند سایر موارد، این عمل نیز ملزوم رعایت نکاتی است که نهالستان پالیز به عنوان معتبر ترین نهالستان گردو در کشور به آن پرداخت.

نهالستان پالیز گردو با ارائه سایر خدمات مرتبط با باغداری و احداث باغ همچون فروش و پیش فروش انواع نهال به صورت مستقیم و غیرمستقیم، آبیاری، هرس، کوددهی، کاشت، برداشت، آفت زدایی و… با بیش از نیم قرن تجربه و مدیریت جناب اقای سعید قاسمی، آماده خدمات رسانی و پاسخگویی به مخاطبان می باشد، به همین جهت، به منظور کسب آگاهی بیشتر، با مشاوران این مرکز تماس حاصل فرمایید.

تماس با پالیز گردو