پیش فروش نهال گردو آغاز شد.پیش خرید انواع نهال گردو در اولین بزرگترین مرکز تخصصی گردو در ایران بزرگترین تولید کننده انواع نهال گردو در کشور.کلیه نهال های مجموعه پالیز گردو زیر نظر مهندسین جهاد کشاورزی و کلینیک گیاه پزشکی و کادر فنی مجرب همراه با شناسنامه و گواهی بهداشت تولید و صادر می گردد. افتخار خانواده ما تجربه ۱۰۰ سال تولید نهال گردوست.پالیز گردو با فعالیت ۱۰۰ ساله در زمینه کاشت نهال گردو جدآ جد (پدر به پسر) بعنوان تولید کننده اختصاصی نهال گردو در ایران شناخته شده که فعالیت پیوند گردو را از سال ۸۴ اغاز نموده است

مدیریت 09141832393
مشاوره 09301832393
صفحه اصلی  »  مقالات   »   سهم فسفر برای درخت گردو چقدر است؟

سهم فسفر برای درخت گردو چقدر است؟

درختان گردو، از جمله درختانی هستند که رشد آن ها، در مدت زمان نسبتا طولانی میسر می شود و تغذیه آنها در این زمان بسیار اهمیت دارد. چرا که اگر درخت خوب تغذیه شود، بازدهی عالی خواهد داشت و در غیر اینصورت، درخت در همان ابتدای رشد از بین می‌ رود. تغذیه درختان از طریق کوددهی صورت می‌گیرد و در این کود، باید مقدار مشخصی فسفر نیز وجود داشته باشد. در واقع فسفر برای درخت گردو و میوه‌ دهی آن بسیار حیاتی است. در این مقاله از نهالستان پالیز که معتبرترین نهالستان گردو در کشور است، قصد داریم تا در ابتدا شما را به فسفر آشنا کنیم و سپس راه‌های تامین فسفر برای درخت را بازگو کنیم.

تغذیه فسفر درخت گردو

فسفر چیست؟

فسفر یکی از موادی است که به صورت طبیعی در زمین وجود دارد. به دلیل واکنش پذیری بالای این ماده، عنصر فسفر به صورت آزاد در طبیعی دیده نمی‌شود و از این رو، درختان به خصوص درختان گردو، به صورت مستقیم به آن دسترسی ندارند. در نتیجه نیاز است تا این عنصر، به صورت کود به درختان عرضه شود.

فواید فسفر برای درخت گردو کدام اند؟

همانطور که اشاره شد، فسفر برای درخت گردو ضروری است چرا که:

  • فسفر در تقسیم سلولی و توسعه بافت جدید برای درخت گردو، نقش دارد که باعث می‌شود شاخه درختان، قوی‌ تر شوند و شاخه‌ها جدیدی نیز به وجود آیند.
  • فسفر باعث افزایش رشد ریشه درخت گردو می‌شود که این موضوع، مقاومت درخت را در زمستان افزایش می‌ دهد.
  • این ماده، بلوغ نهال گردو را سرعت می‌بخشد.
  • فسفر باعث می‌شود تا مواد مغذی درون میوه گردو تکامل یابد و به همین دلیل کیفیت محصول را افزایش می دهد.

چه زمانی کود فسفر به درخت گردو بدهیم؟

فسفر برای درخت گردو ضروری است اما مقدار زیاد آن نیز برای درخت مشکل‌ساز است. بنابراین بهتر است زمانی که علائم کمبود فسفر در درخت نمایان شد، کود فسفر دار را به خاک درخت گردو اضافه کنید. این علائم عبارت است از:

بهترین فسفر برای درخت گردو

  • اختلال رشد در درخت گردو
  • برگ‌های درخت به رنگ سبز تیره غیر طبیعی مبدل شده و گاهی این رنگ به بنفش گرایش دارد.
  • در مواردی که درخت کوچک‌تر است، برگ درختان بر اثر کمبود فسفر زرد می‌شوند.

این علائم در ابتدای بهار مشاهده می‌شوند و شما می‌توانید با تهیه کود فسفر دار، مشکلات ایجاد شده در درخت را از بین ببرید.

ذکر این نکته ضروری است که این علائم، بر اثر مشکلات دیگر درخت نیز ممکن است به وجود بیاید. پس بهتر است در زمانی که این علائم را مشاهده کردید، نمونه‌ای از برگ درخت را برای آزمایش به مراکز تخصصی ارسال کنید تا از این که درخت گردو دچار کمبود فسفر است یا مشکل دیگری آن را تهدید می‌کند؟ اطمینان حاصل کنید.

فسفر برای درخت گردو، باید در زمان مناسبی تجویز شود تا بهترین بازدهی را داشته باشد و ریشه، فسفر جذب شده را به برگ و ساقه درختان انتقال دهد. به همین دلیل زمان مناسب استفاده از کودفسفر دار، هنگام شخم زدن زمین است بدین صورت که این کود به خاک اضافه می شود تا درخت را تقویت کند. فسفر اغلب پس از آبیاری در خاک باقی می‌ماند و نیاز به استفاده مجدد از آن در خاک نیست؛ فراموش نکنید که فسفر بیش از حد، برای درخت خطراتی را ایجاد می‌کند که در ادامه به آنها اشاره خواهیم کرد.

بازدهی کودهای فسفردار، به چه عواملی بستگی دارد؟

راندمان جذب فسفر برای درخت گردو نسبتا پایین است و به عوامل مختلفی نیز بستگی دارد. برای تخمین راندمان جذب، باید به مقدار فسفر موجود در کود، مشخصات خاکی که درخت گردو در آن کاشته شده است مانند بافت خاک، PH آن و مواد آلی درون خاک، مشخصات ریشه درخت گردو، درجه کمبود فسفر خاک، نوع کود استفاده شده، درجه حرارت و رطوبت خاک توجه کرد و در صورتی که نیاز است این راندمان افزایش پیدا کند، بهتر است در موارد نام برده شده، بهبهود حاصل شود.

 چه میزان فسفر برای درخت گردو لازم است؟

برای مشخص کردن میزان مورد نیاز فسفر برای درخت گردو، باید به عوامل مختلفی توجه نمود. اولین نکته، سن درخت گردو است چرا که درخت گردو در سنین مختلف، به مقادیر متفاوتی فسفر نیاز دارد. برای این روش باید سن درخت گردو را بدانید؛ تخمین سن گردو با اندازه‌گیری قطر درخت گردو ممکن است که برای آسانی کار، بهتر است از متر پارچه‌ای استفاده شود و سپس متناسب با قطر، مقدار فسفر مورد نیاز برای درخت گردو تخمین زده شود.

انواع کودهای فسفر دار کدام اند؟

فسفر به صورت ترکیبات مختلفی در کودها وجود دارد که شما می‌توانید متناسب با نیازتان، آن را تهیه کنید. فسفات ساده، فسفات تریپل، فسفات آمونیوم، فسفات میکروبی و بیوفسفات طلایی از جمله کودهای فسفر داری هستند که برای درختان گردو مناسب اند و می‌توان از آنها استفاده کرد.

خطرات فسفر برای درخت گردو را بدانید.

فسفر برای درخت گردو ضروری است اما باید بدانید که فسفر بیش از حد برای درخت گردو بسیار خطرناک است. اگر فسفر از حد نیاز درخت گردو بیشتر شود، درخت نمی‌تواند مواد مغذی دیگری مانند روی و آهن را جذب کند که در نتیجه آسیب‌ شدیدی به درخت وارد می‌شود. از طرفی برای تولید فسفر، نیاز به منابع تجدید ناپذیر است که در آینده، منابع آن به پایان خواهد رسید و برای محیط زیست نیز بسیار مضر است. پس بهتر است آن را به اندازه‌ای که نیاز است مصرف کنید تا به درخت  و اکوسیستم اطراف آن کمک کنید.

کلام آخر

فسفر یکی از مواد معدنی مورد نیاز درخت گردو است که اگر در خاک وجود نداشته باشد، درخت گردو محصول باکیفیتی نخواهد داشت و از بین می‌رود. در صورتی که خاک با کمبود فسفر مواجه شد، می‌توان از کودهای مختلف فسفر دار که در بازار موجود هستند استفاده کرد. در نظر داشته باشید که مقدار فسفر باید مشخص باشد تا آسیبی به درخت وارد نشود. پس بهتر است از افرادی که در این زمینه علم و تجربه دارند، درخواست مشورت کنید.

نهالستان پالیز بزرگترین نهالستان گردو در شمال غرب ایران بوده و با بیش از نیم قرن تجربه و مدیریت جناب آقای سعید قاسمی، به ارائه خدمات مرتبط با خرید نهال گردو به صورت مستقیم و غیر مستقیم، بعلاوه خدمات مرتبط با باغداری می پردازد.

خرید انواع ارقام نهال گردو شناسنامه دار جهاد کشاورزی، کشت نهال، آبیاری، تقویت خاک، کوددهی، هرس، آفت زدایی، درمان بیماری های گیاهی، احداث باغ و برداشت محصول، از جمله خدمات مذکور هستند؛ شما می توانید جهت کسب اطلاعات بیشتر در خصوص فسفر برای درخت گردو، با مشاوران مجرب این مجموعه در ارتباط باشید!

Call Now Buttonپیش فروش نهال »» کلیک کنید