پیش فروش نهال گردو آغاز شد.پیش خرید انواع نهال گردو در اولین بزرگترین مرکز تخصصی گردو در ایران بزرگترین تولید کننده انواع نهال گردو در کشور.کلیه نهال های مجموعه پالیز گردو زیر نظر مهندسین جهاد کشاورزی و کلینیک گیاه پزشکی و کادر فنی مجرب همراه با شناسنامه و گواهی بهداشت تولید و صادر می گردد. افتخار خانواده ما تجربه ۱۰۰ سال تولید نهال گردوست.پالیز گردو با فعالیت ۱۰۰ ساله در زمینه کاشت نهال گردو جدآ جد (پدر به پسر) بعنوان تولید کننده اختصاصی نهال گردو در ایران شناخته شده که فعالیت پیوند گردو را از سال ۸۴ اغاز نموده است

مدیریت 09141832393
مشاوره 09301832393
صفحه اصلی  »  مقالات   »   کود مناسب درخت گردو چیست؟

کود مناسب درخت گردو چیست؟

امروزه در مناطق مختلفی از کشور باغ‌های گردو ایجاد شده و یا افراد قصد دارند باغ‌هایی را ایجاد کنند. قبل از احداث باغ باید به موارد مختلفی مانند نوع خاک و مواد معدنی موجود در آن توجه کرد چراکه رشد درخت گردو به آن بستگی دارد. البته این مواد، پس از چند سال به درخت جذب می‌شوند که نیاز است خاک را تقویت کرد که این کار به ‌وسیله‌ی کود مناسب درخت گردو باید انجام شود. پس اگر شما قصد دارید که باغ گردویی را احداث کنید و یا خاک باغ خود را تقویت کنید، در ادامه با این مقاله از نهالستان پالیز که بهترین نژاد نهال گردو را ارائه می‌دهد همراه باشید تا بهترین راهنمایی‌ها را دریافت کنید.

کود مخصوص درخت گردو

در رشد گردو چه عواملی تأثیر دارند؟

قبل از بررسی کود مناسب درخت گردو لازم است تا عوامل دیگری که در رشد گردو تأثیر دارند را بررسی کنیم چراکه کود برای درخت گردو به تنهایی کافی نیست و عوامل دیگری نیز در رشد آن تأثیرگذار هستند.

آب‌وهوا

اولین عامل تأثیرگذار در رشد درخت گردو، آب‌وهوا است که باید این آب‌وهوا معتدل باشد. در منطقه کاشت گردو سرمای بهاره نیز نباید وجود داشته باشد چراکه ممکن باعث از بین رفتن شکوفه‌های گردو شود. رطوبت مناسب نیز بین 25 تا 70 درجه است تا درخت دچار مشکلاتی مانند خشکی و غیره نشود.

 آبیاری مناسب برای درخت گردو

مورد دیگری که در رشد درختان گردو تأثیر دارد، آبیاری است. درخت گردو در هر سنی نیاز به دریافت مقدار آب کافی دارد‌.

آماده‌سازی محل کاشت نهال گردو

قبل از کاشت نهال گردو باید به محل کاشت توجه شود. در ابتدا باید علف‌های هرز و اضافی از بین بروند و سپس سنگ‌هایی که در زمین وجود دارند، شکسته و خرد شوند تا ریشه بتواند رشد کند.

 نور

اگر می‌خواهید درخت گردوی تنومندی داشته باشید که هر ساله میوه‌های با کیفیت از آن برداشت کنید، باید به نور آن توجه کنید. به همین دلیل بهتر است هنگام کاشت نهال، به فاصله‌ی آن‌ها توجه کنید تا زمانی که رشد می‌کنند، شاخه‌های آن‌ها مزاحم یکدیگر نشود و نور کافی به آن‌ها برسد.

اگر تمام موارد نام برده شده در هنگام کاشت و رشد درخت گردو رعایت شود، می‌توان درخت گردوی پرباری داشت به شرط آنکه درخت به خوبی نیز تغذیه شود که این تغذیه، توسط کود مناسب درخت گردو انجام می‌شود.

درخت گردو برای رشد و میوه دهی به چه عناصری نیاز دارد؟

درخت گردو برای رشد، به عناصر مفید نیاز دارد. اگر این عناصر نباشند درخت گردو دچار مشکل می‌شود و قادر به ادامه حیات خود نیست. این عناصر از مواد مختلفی تأمین می‌شوند. درخت گردو از آب، اکسیژن، کربن و هیدروژن؛ و از خاک، فسفر، پتاسیم، منیزیوم، کلسیم و گوگرد دریافت می‌کند. درخت به مقدار کمی از این عناصر نیاز دارد، اما همین مقدار کم، باعث تداوم زندگی درخت می‌شود. با کمبود هر کدام از این عناصر، درخت واکنشی را نشان می‌دهد که با انتخاب کود مناسب درخت گردو می‌توان این مشکلات را برطرف کرد. حال چگونه بفهمیم که درخت گردو، به چه عناصری نیاز دارد؟

روش‌های تشخیص کمبود عناصر در درخت گردو کدام اند؟

برای تهیه کود مناسب، نیاز است تا بفهمیم درخت گردو به چه عناصری نیاز دارد و در کدام عناصر، دچار کمبود است. اگر در درخت علائمی مانند خشکی برگ‌ها و شاخه‌ها، کم شدن شکوفه‌ و ریزش برگ نمایان شد، به معنای کمبود عناصر در درخت است. برای تشخیص عنصر کم شده در تغذیه درخت گردو، باید از برگ و یا دم برگ درختان نمونه برداری کنید.

بهترین کود درخت گردو

در روشی دیگر، می‌توان از خاکی که درخت در آن رشد می‌کند نمونه‌برداری کرد. این خاک باید در عمق 30 تا 35 سانتی متری قرار داشته باشد چراکه ریشه درخت، در این محیط در حال تغذیه است.

پس از نمونه‌برداری، باید نمونه را به آزمایشگاه‌های مختلفی که در این زمینه فعالیت می‌کنند فرستاد و آن‌ها با تجزیه و تحلیل نمونه، می‌توانند تشخیص دهند درخت به چه عنصری نیاز دارد و کود مناسب درخت گردو را پیشنهاد دهند.

از انواع مختلف کود مناسب برای درخت گردو چه می دانید؟

کودهای مختلفی در بازار برای درخت گردو وجود دارند که هرکدام از آن‌ها، برای کمبود عناصر مختلف مناسب است. کودها به دو نوع شیمیایی و طبیعی تقسیم می‌شوند که در ادامه آن‌ها را بررسی خواهیم کرد.

کودهای شیمیایی مناسب برای درخت گردو

کودهای شیمیایی مختلفی در بازار موجود هستند که هر کدام از آن‌ها، برای درخت گردو ضروری است و نیازهای آن را برطرف می‌کند و درخت با استفاده از آن‌ها می‌تواند رشد خوبی داشته باشد و محصولات حاصل از آن نیز دارای کیفیت بالایی باشند.

البته در نظر داشته باشید این کودها باید از کیفیت بالا برخوردار بوده و از مراکز معتبر تأمین شوند. یکی از این مراکز، نهالستان پالیز است که می‌تواند بهترین کودها را در اختیارتان قرار دهد. انواع کود مناسب درخت گردو به شرح زیر می‌باشند:

کود پتاسیم

در قدم اول شما باید از درخت و یا نهال گردوی خود محافظت کنید به همین دلیل توصیه می‌شود از کود پتاسیم استفاده کنید. این کود درخت را در برابر خشک‌سالی و بیماری محافظت می‌کند و برای درخت گردو بسیار ضروری است. البته بهتر است این کود با کودهای دیگر ترکیب شود تا اثر بخشی بیشتری داشته باشد.

کود فسفر

درختان گردو برای رشد نیاز به فسفر دارند و بهتر است این کود پس از کاشت نهال، برای درخت استفاده شود. از طرفی کود فسفردار باعث می‌شود درخت به‌خوبی فتوسنتز کند و در نتیجه محصول باکیفیتی داشته باشد.

 کود نیتروژنی

نوع دیگر کود مناسب درخت گردو کود نیتروژن‌دار است. درختان برای رشد، نیاز به اسیدهای‌آمینه دارند و اساس آن‌ها، نیتروژن است. در واقع نیتروژن در گیاهان نقش اساسی دارد و کمبود آن، باعث می‌شود درخت به‌خوبی رشد نکند و محصول باکیفیتی نداشته باشد. در کودهای نیتروژنی، به دلیل وجود این اسیدهای‌آمینه، درخت تقویت می‌شود و دچار مشکلات ثانویه نخواهد شد.

البته باید در نظر داشته باشید، بهتر است ترکیبات مختلفی از این کودها را استفاده کنید.برخی از این کودها که در آنها ترکیبی از عناصر وجود دارد:

کود NPK

این کود شامل سه عنصر نیتروژن، فسفر و کلسیم است که این عناصر علاوه بر محافظت از درخت گردو، رشد آن را سرعت می‌بخشند و کیفیت محصول را افزایش می‌دهند. به همین دلیل این کود، کود مناسب درخت گردو می‌باشد.

کود میکرو کمپلکس

این کودها ترکیبی از کودهای شیمیایی و طبیعی هستند که مواد مغذی مور نیاز برای رشد گردو را در خود دارند. به دلیل استفاده از کودهای طبیعی، این نوع از کود آسیبی به طبیعت نمی‌رساند.

کودهای طبیعی

این نوع از کود، با نام‌های کود آلی و کود حیوانی نیز شناخته می‌شود. بهتر است این کودها را همراه با کودهای شیمیایی مصرف کرد، تا اثر بخشی بهتری داشته باشند. نحوه استفاده از این کودها نیز به این صورت است که باید حفره‌ای به عمق یک متر در نزدیکی درخت حفر شود و این نوع کود، در آن قرار بگیرد. به دلیل قوی بودن این نوع از کود، بهتر است به صورت مستقیم با ریشه درخت در ارتباط نباشد چراکه به آن آسیب خواهد زد.

انواع روش‌های کود دهی به درخت گردو را بشناسید!

پس از انتخاب کود مناسب درخت گردو باید آن را برای درخت استفاده کرد. روش‌های مختلفی برای کود دهی وجود دارد که این روش‌ها به نام‌های کود دهی به روش آب یاری تشتی، محلول پاشی و روش چالکود شناخته می‌شوند.

کود تقویتی درخت گردو

چه نکاتی را باید حین استفاده از کودها رعایت کنید؟

انتخاب کود مناسب درخت گردو اهمیت دارد اما در نظر داشته باشید پس از کود دهی باید نکاتی را رعایت کنید تا زحماتتان به هدر نرود. از جمله این نکات:

  • در قدم اول، باید از ریشه مراقبت کنید. ریشه نباید با کود ارتباط مستقیم داشته باشد. به همین دلیل یک لایه خاک برروی ریشه باقی بگذارید و سپس از کود استفاده کنید.
  • در گام بعدی، باید نیاز درخت به مقدار کود را نیز در نظر بگیرید. درختان گردو در سنین مختلف نیاز به مقدار مواد مغذی متفاوتی دارند.
  • پس از کود دهی به درخت، باید آبیاری را به روشی اصولی انجام دهید. در نظر داشته باشید اگر آب داده شده به درخت، بیش از حد نیاز باشد، کودها شسته می‌شوند و دیگر برای گردو مناسب نیستند.

زمان مناسب برای کود دادن به درخت گردو

مانند هر چیز دیگری در طبیعت، کود دهی به درختان نیز در زمان خاصی باید صورت بگیرد تا درخت گردو به‌خوبی بتواند از آن استفاده کند. بهترین زمان برای استفاده از کود برای درخت گردو، فصل بهار است که درخت از خواب زمستانی بیدار شده است و به تغذیه برای رشد و شکوفایی نیاز دارد.

کلام آخر

درخت گردو، از درخت‌هایی است که به مراقبت زیادی نیاز دارد تا بهترین محصول را بتوان از آن برداشت کرد و یکی از این مراقبت‌ها استفاده از کود مناسب درخت گردو است. چراکه این کود می‌تواند مواد غذایی مورد نیاز درخت را فراهم آورد. البته در نظر داشته باشید، کودهای انتخابی باید کیفیت بالایی داشته باشند تا به درخت آسیبی نرسانند.

برای تهیه کود مناسب می‌توانید به مجموعه نهالستان پالیز مراجعه کنید. این مجموعه علاوه بر ارائه‌ی کود با کیفیت، می‌توانند در انتخاب کود مناسب درخت گردو به شما کمک کنند. این مجموعه بیش از 50 سال است که با کادر مجرب خود در زمینه گردو و انواع خدمات مرتبط با آن همچون فروش و پیش فروش انواع نهال گردو پیوندی، ژنوتیپ ها و نهال گردو سردسیری به صورت حضوری و غیر حضوری، بستر سازی باغ، آزمایش و اصلاح خاک، آبیاری، کوددهی، هرس، آفت زدای و … فعالیت دارد و با خیالی آسوده می‌توانید خدمات مورد نیاز خود را از این مجموعه دریافت کنید.

Call Now Buttonپیش فروش نهال »» کلیک کنید