پیش فروش نهال گردو آغاز شد.پیش خرید انواع نهال گردو در اولین بزرگترین مرکز تخصصی گردو در ایران بزرگترین تولید کننده انواع نهال گردو در کشور.کلیه نهال های مجموعه پالیز گردو زیر نظر مهندسین جهاد کشاورزی و کلینیک گیاه پزشکی و کادر فنی مجرب همراه با شناسنامه و گواهی بهداشت تولید و صادر می گردد. افتخار خانواده ما تجربه ۱۰۰ سال تولید نهال گردوست.پالیز گردو با فعالیت ۱۰۰ ساله در زمینه کاشت نهال گردو جدآ جد (پدر به پسر) بعنوان تولید کننده اختصاصی نهال گردو در ایران شناخته شده که فعالیت پیوند گردو را از سال ۸۴ اغاز نموده است

مدیریت 09144501003
مشاوره 09144501007

چگونه از آفتاب سوختگی میوه گردو پیشگیری کنیم؟

درختان گردو، از گذشته در ایران وجود داشته و سپس به دیگر کشورها راه یافته اند. میوه درخت گردو، در رژیم غذایی ملت‌های مختلف وجود دارد و به همین دلیل، یکی از میوه‌های ارزشمند در جهان به شمار می‌آید. با وجود موارد مذکور، باید از درخت و میوه آن به‌ خوبی محافظت شود تا بهترین نتیجه به دست آید. یکی از مواردی که درخت گردو و میوه آن را تهدید می‌کند، آفتاب سوختگی میوه گردو است که می‌تواند آسیب‌های جبران‌ناپذیری را به محصولات وارد کند. در ادامه این مقاله، از نهالستان پالیز که بهترین نهال گردو را عرضه می‌دارد همراه باشید، تا با این مشکل آشنا شده و راه‌های جلوگیری از ایجاد آن را بدانید.

پیشگیری آفتاب سوختگی میوه درختان گردو

آفتاب سوختگی میوه گردو چگونه اتفاق می‌افتد؟

به دلایل مختلفی مانند هرس نادرست درخت، میوه‌های گردو در معرض تابش مستقیم نور خورشید قرار می‌گیرند که این مسئله در نهایت آفتاب سوختگی میوه گردو را ایجاد می‌کند؛ شایان ذکر است که این اتفاق در تابستان رخ می‌دهد. در اثر تابش زیاد خورشید بر میوه گردو، سیستم ایمنی میوه تحت تأثیر قرار می‌گیرد ودچار مشکل می شود. این خسارت اغلب در مناطقی که آب ‌و هوای خشک و یا نیمه‌خشک دارند اتفاق می‌افتد؛ به همین دلیل کشاورزان ایرانی در مناطق مختلف، علائم گوناگونی از آفتاب سوختگی را بر روی میوه‌های گردو مشاهده می‌کنند.

نور خورشید، حامل اشعه ماوراء بنفش است که این اشعه با خود گرما زیادی به همراه دارد اما با برخورد با جو زمین، از این گرما کاسته می‌شود. در فصل تابستان، دمای هوا به طور طبیعی بالا است و از طرفی این اشعه و گرما آن نیز وجود دارند. این دو به همراه هم باعث ایجاد آفتاب سوختگی میوه گردو می‌شوند و در نتیجه آن، پوست میوه تغییر رنگ می‌دهد. اگر از شدت نور و اشعه وارد شده بر میوه و درخت کاسته نشود، آسیب به مغز میوه نیز  وارد می‌شود و آن را غیر قابل مصرف می‌کند که در نتیجه آن کشاورز خسارت زیادی را متحمل می‌شود و زحمات یک ساله او، به تباهی می انجامند.

علائم آفتاب سوختگی در میوه گردو، چگونه هستند؟

در فصل تابستان، آفتاب به‌صورت مستقیم به میوه‌های درخت گردو می‌تابد اما آفتاب سوختگی میوه گردو ، در مدت زمان طولانی رخ می‌دهد. به همین دلیل پوست میوه قهوه‌ای می‌شود و سلول‌ها از بین می‌روند. در صورت تداوم تابش نور خورشید، پوست میوه کاملاً سیاه شده و یا فرورفتگی‌هایی در پوست میوه ایجاد می‌شود. اگر آفتاب سوختگی میوه گردو به مغز آن راه یابد، مغز کپک می‌زند، چروک می‌شود و یا رنگ آن تغییر می‌کند. این موارد باعث کاهش قیمت آجیل شده و یا نابودی کامل محصول را به ارمغان می آورد. در برخی از موارد آفتاب سوختگی، ممکن است به پوسته میوه آسیبی وارد نشود اما مغز آن کامل از بین برود. این آفتاب سوختگی فقط در زمان برداشت مشخص می‌شود که دیگر راهی برای جلوگیری از آفتاب سوختگی میوه گردو وجود ندارد.

درمان آفتاب سوختگی درخت میوه

چگونه می‌توان از آفتاب سوختگی میوه گردو جلوگیری کرد؟

از گذشته تاکنون از روش‌های متفاوتی برای جلوگیری از آفتاب سوختگی میوه گردو استفاده شده است و استفاده از آن‌ها تداوم داشته است. علاوه بر روش‌های قدیمی، از روش‌های جدیدتری نیز استفاده می‌شود که در ادامه آن‌ها را بررسی خواهیم کرد.

  •  آیا استفاده از خنک کننده‌های تبخیری برای پیشگیری از آفتاب سوختگی میوه گردو موثر است؟

در این روش، هوا به درون دستگاه مکیده می‌شود و سپس همراه با رطوبت به بیرون دمیده می‌شود. این کار باعث کاهش دما در اطراف درخت گردو می‌شود و درخت گردو را از آفتاب سوختگی محافظت می‌کند. اما این روش عیب‌هایی نیز دارد. برای راه‌اندازی دستگاه، نیاز به نیرو برق است که در بعضی از باغ‌ها این امکان وجود ندارد به همین دلیل از آن استفاده نمی‌شود.

  • چرا برای پیشگیری از آفتاب سوختگی میوه گردو از پارچه سایبانی استفاده می شود؟

در این روش، از یک پارچه استفاده می‌شود که به فاصله مشخص از درخت گردو قرار می‌گیرد و از تابش مستقیم نور خورشید به درخت جلوگیری می‌کند. این روش نیز معایبی به همراه دارد. برخی از درختان گردو، تاج‌ها بسیاری بلندی دارند و بسیار بزرگ هستند که پارچه نمی‌تواند آن‌ها را پوشش دهد. از طرفی این پارچه، بر فرآیند فتوسنتزی تأثیر منفی دارد به همین دلایل، از این روش مگر در موارد محدود، استفاده نمی‌شود.

  • چرا استفاده از surround برای پیشگیری از آفتاب سوختگی رایج است؟

یکی از گزینه‌هایی که برخی از پرورش دهندگان سعی کرده‌اند از آن برای کاهش آفتاب سوختگی میوه گردو استفاده کنند، Surround است. در این روش یک لایه سفید از ذرات کائولن که به‌عنوان پودری قابل خیس شدن است، بر روی شاخ و برگ و میوه درخت گردو اسپری می‌شود. زمانی که این محصول بر روی میوه‌ها درخت اسپری می‌شود، بر روی آن خشک می‌شود و اشعه ماوراءبنفش را منعکس می‌کند و از آسیب‌دیدگی میوه‌ها جلوگیری می‌کند. این روش برخلاف روش قبلی، بر روی فتوسنتز اثری ندارد به همین دلیل می‌توان با خیالی آسوده از آن استفاده کرد.

  • چرا استفاده از امولسیون موم چربی دوست RAYNOX  برای پیشگیری از آفتاب سوختگی کاربردی است؟

این روش، یکی از روش‌هایی است که برای درختان مختلف استفاده می‌شود و کارایی بالایی نیز دارد. در این روش، ماده‌ای بر روی میوه اسپری می‌شود. این ماده به کوتیکول موجود در سطح پوست میوه متصل می‌شود و خواص موم طبیعی بر روی پوست میوه را افزایش می‌دهد. افزایش موم طبیعی، باعث می‌شود تا اشعه ماورا بنفش منعکس شود و به میوه و مغز آن نرسد و از میوه به‌خوبی محافظت شود.

  • رنگ آمیزی تنه درخت گردو در پیشگیری از آفتاب سوختگی میوه گردو چه جایگاهی دارد؟

یکی از روش‌هایی که از آفتاب سوختگی میوه گردو جلوگیری می‌کند رنگ کردن شاخه و تنه درخت گردو است. این کار باعث کاهش دما در درخت گردو می‌شود و در نتیجه میوه درخت از آفتاب سوختگی محافظت می‌شود. این روش مزایای دیگری مانند محافظت از درخت در برابر جوندگان و جلوگیری از حملات آفت‌ها به درخت نیز دارد.

پیشگیری درختان گردو از آفتاب سوختگی

سخن پایانی

آفتاب سوختگی میوه گردو، یکی از مشکلاتی است که باغداران گردو درگیر آن هستند و اغلب در تابستان اتفاق می‌افتد. اما با روش‌ها ساده‌ای می‌توان از آن جلوگیری کرد؛ شما باید با توجه به شرایط درخت گردو خود، یکی از روش‌ها را انتخاب کنید و میوه‌ها درخت خود را نجات دهید. اگر برای این کار، نیاز به کمک داشتید می‌توانید از مشاوران نهالستان پالیز یاری جویید.

نهالستان پالیز، بزرگترین و معتبر ترین نهالستان گردو در شمال غربی کشور است که با بیش از نیم قرن تجربه تحت مدیریت جناب آقای سعید قاسمی، به ارائه تخصصی ترین خدمات مرتبط با فروش و پیش فروش و خرید انواع نهال گردو از قبیل ارقام و ژنوتیپ های مقاوم گردو، نهال های گردو سردسیری، پیوندی مورد تایید جهاد کشارزی، لیبل دار و شناسنامه دار و … و همچنین خدمات مرتبط با احداث باغ و باغداری مانند آبیاری، کود دهی، هرس، آزمایش و اصلاح خاک، بستر سازی، آفت زدایی، پیشگیری و درمان بیماری های گیاهی می پردازد. جهت کسب اطلاعات بیشتر، با مشاوران مجرب این مجموعه در ارتباط باشید.

تماس با پالیز گردو