پیش فروش نهال گردو آغاز شد.پیش خرید انواع نهال گردو در اولین بزرگترین مرکز تخصصی گردو در ایران بزرگترین تولید کننده انواع نهال گردو در کشور.کلیه نهال های مجموعه پالیز گردو زیر نظر مهندسین جهاد کشاورزی و کلینیک گیاه پزشکی و کادر فنی مجرب همراه با شناسنامه و گواهی بهداشت تولید و صادر می گردد. افتخار خانواده ما تجربه ۱۰۰ سال تولید نهال گردوست.پالیز گردو با فعالیت ۱۰۰ ساله در زمینه کاشت نهال گردو جدآ جد (پدر به پسر) بعنوان تولید کننده اختصاصی نهال گردو در ایران شناخته شده که فعالیت پیوند گردو را از سال ۸۴ اغاز نموده است

مدیریت 09144501003
مشاوره 09144501007

آیا کرم ابریشم بافت ناجور برای درخت گردو زیان آور است؟

در اواسط تابستان، زمانی که تار هایی شبیه به تار عنکبوت در میان درختان قابل مشاهده اند، کرم ابریشم ناجور گردو به وفور یافت می شود. برخلاف تصور عموم، این تار ها نتیجه زیستن عنکبوت نبوده و از وجود کرم ابریشم سرچشمه می گیرند؛ شاید به نظر برسد که وجود این تار ها برای سلامت درخت خطری ندارد اما شایان ذکر است که رد پای کرم های ابریشم با ایجاد حفره هایی در برگ درخت گردو ظاهر می شود چرا که آن ها از برگ ها تغذیه می کنند.

پیگشیری از کرم ابریشم ناجور گردو

برگ ها مرکز فتوسنتز و تولید مواد در گیاهان هستند و به همین سبب نقش مهمی را در رشد و سلامت گیاهان ایفا می نمایند؛ آسیب به برگ درخت گردو در نهایت تمامی ارگان های این درخت را تحت الشعاع قرار داده و در اعمال آن ها اختلال ایجاد می نماید. مجموعه پالیز به عنوان معتبر ترین مرجع ارائه کننده انواع ارقام نهال گردو پیوندی جهادکشاورزی، در ادامه به آفت کرم ابریشم ناجور گردو و موارد مرتبط با آن می پردازد.

کرم ابریشم چه آسیبی به درخت گردو وارد می کند؟

اکثر کرم های ابریشم، برگ درختان توت، به ویژه توت سفید را  برای تغذیه ترجیح می دهند اما کرم اریشم ناجور گردو برگ درختان گردو را تغذیه می کند؛ علاوه بر آسیبی که این موجودات به برگ درختان وارد می نمایند، تارهای حاصل از زیست آن ها، آشیانه ای مناسب برای انواع حشرات و کرم ها است؛ تا موسم پیله بافی کرم های ابریشم، همواره اثرات مخرب آن ها، درختان را تحت تاثیر قرار می دهد و اگر این آفت اقدام به تخم ریزی کند، شرایط بیش از پیش برای درخت گردو مخرب و تهدید آمیز خواه بود.

کرم ابریشم ناجور گردو از برگ تغذیه کرده و در اغلب موارد، شاخه و ریشه از صدمات این موجود در امان اند اما اگر فرایند تولید میوه که در برگ اتفاق می افتد، تحت تاثیر قرار گیرد، مشاهده محصولات طبیعی و باروری زیاد درخت، دور از انتظار خواهد بود.

بهتر است قبل از ابتلای درخت گردو به این آفت مخرب، به پیشگیری از آن بپردازید اما اگر این موجودات را مشاهده کردید، نگران نباشید؛ در ادامه به ارائه راه کار هایی اقدام می کنیم که شما می توانید با استفاده از آن آفات کرم ابریشم را در هر مرحله از رشد و گسترش، متوقف کنید.

چگونه از آثار مخرب کرم ابریشم ناجور درخت گردو رهایی یابیم؟

بهترین راه برای در امان ماندن از آسیب های مخرب کرم ابریشم ناجور گردو، پیشگیری از ابتلای درخت به این آفت است اما اگر به هر دلیلی درخت گردو آلوده شد، راه هایی برای رهایی یافتن از این آفت وجود دارند که خوشبختانه به آسانی امکان پذیر اند.

  • بلافاصله پس از اینکه تار های کرم ابریشم را مشاهده نمودید، آن ها را از بین ببرید تا درخت از دیگر آفات نیز در امان بماند.
  • در صورت مشاهده تار هایی شبیه به تار عنکبوت بر درختان، خوشبین نباشید؛ درختان را بررسی کنید و اگر تعداد کمی کرم ابریشم ناجور گردو یافتید، آن ها را با جارو و محلول آب و صابون از بین ببرید. در این حالت امکان وجود تخم یا نوزاد کرم ابریشم هم وجود دارد که در این صورت باید پس از بروز نشانه ها، نسبت به نابودی آن ها اقدام کنید.
  • در صورتی که علائم مخرب وجود کرم ابریشم ناجور گردو فقط در یک شاخه قابل ملاحظه است، آن شاخه را هرس کنید تا از گسترش آفات جلوگیری شود. پس از آن، شاخه های هرس شده را بسوزانید تا از نابودی کرم ها اطمینان حاصل نمایید.
  • اگر تارهای ضخیم در شبکه های متعدد بر درخت مشاهده نمودید، باید بدانید که آفات در درخت گسترش یافته و راه هایی مانند هرس افاقه نخواهد کرد. در اینجا سم پاشی درخت بهترین و مناسب ترین راه است اما باید تحت نظر متخصصان انجام گیرد چرا که برخی سم ها علاوه بر کرم ابریشم ناجور گردو، اجتماع های میکروبی مفید و گاهی مواد مورد نیاز درخت را از بین می برند؛ بنابراین لازم است برای این کار با یک متخصص مشورت کنید.
  • برخی موجودات از جمله پرندگان کرم ابریشم ناجور گردو را به عنوان تغذیه می پسندند. با جذب پرندگان و دیگر شکارچیان این آفت، می توانید به صورت طبیعی از آسیب های مخرب این آفات ممانعت کنید؛ برای این کار کافی است چند لانه پرنده در نهالستان یا باغ خود نصب کنید؛ البته شایان ذکر است که برخی پرندگان خود مسبب آسیب درختان هستند پس پیش از این کار ضروری است که تحقیقات لازم را به عمل رسانید و با استفاده از بذر مورد علاقه پرندگان شکارچی و البته سازگار، به دفع طبیعی بلا بپردازید.

درمان کرم ابریشم درخت گردو

سخن پایانی

کرم ابریشم از آفاتی است که ممکن است برخی درختان را درگیر خود کند. در حالی که اکثر کرم های ابریشم برگ های توت به ویژه توت سفید را برای تغذیه ترجیح می دهند، کرم ابریشم ناجور گردو، از برگ درخت گردو تغذیه می کند. برخلاف تصور عموم، برگ ها نقش مهمی را در  رشد و پرورش درخت و در نهایت باروری و میوه دهی ایفا می نمایند؛ بنابراین نجات برگ ها در واقع نجات درخت و سایر گیاهان یک باغ خواهد بود.

بهترین راه رهایی از آسسیب های ناشی از زیستن این افت، پیشگیری ا ابتلایی درخت است اما اگر به هر دلیلی آلودگی درخت مشاهده شد، با استفاده از راه کار هایی نسبتا ساده، می توان به درمان و نجات درخت پرداخت.

در موارد ابتدایی، پاک کردن درخت با استفاده از جارو و محلول آب و صابون افاقه خواهد کرد؛ اگر گسترش آفات در حد یک شاخه بود، نسبت به هرس کردن آن شاخه اقدام کنید و پس از ن به سوزاندن ان شاخه بپردازید تا از نابودی کرم ابریشم ناجور گردو اطمینان حاصل شود. می توانید با استفاده از راه های طبیعی چون جذب شکارچیان کرم ابریشم از جمله پرندگان، البته با بررسی سازگاری آن حیوان با نهالستان، به دفع این آفات بپردازید. در موارد شدید تر نیز، سمپاشی تحت نظر کازشنسان مجرب و متخصصان ضرورت دارد.

نهالستان پالیز به عنوان معتبر ترین و بزگ ترین نهالستان گردو در شمال غربی کشور، با بیش از نیم قرن تجربه و مدیریت جناب آقای سعید قاسمی، به ارائه خدمات مرتبط با باغداری و باغبانی درختان و نهال های گردو می پردازد. از جمله این خدمات می توان به خرید اینترنتی نهال گردو، خرید نهال گردو لیبل دار، شناسنامه دار، پیوندی مورد تایید جهاد کشاورزی، خرید عمده نهال گردو، انواع نژاد ها و ژنوتیپ ها، نهال های سردسیری، اقتصادی و تجاری به صورت مستقیم و غیر مستقیم و البته تضمینی، اشاره کرد. دریافت خدماتی همچون موارد مرتبط با احداث باغ، باغداری، کشت نهال، آبیاری، کود دهی، هرس، آفت زدایی، درمان بیماری های گیاهی و… از مجموعه پالیز امکان پذیر بوده و مشاوران و متخصصان این مرکز پاسخگوی مخاطبان عزیز می باشند. جهت کسب اطلاعات بیشتر در زمینه کرم ابریشم ناجور گردو و دیگر موارد مرتبط ، با پالیز در ارتباط باشید.

تماس با پالیز گردو