پیش فروش نهال گردو آغاز شد.پیش خرید انواع نهال گردو در اولین بزرگترین مرکز تخصصی گردو در ایران بزرگترین تولید کننده انواع نهال گردو در کشور.کلیه نهال های مجموعه پالیز گردو زیر نظر مهندسین جهاد کشاورزی و کلینیک گیاه پزشکی و کادر فنی مجرب همراه با شناسنامه و گواهی بهداشت تولید و صادر می گردد. افتخار خانواده ما تجربه ۱۰۰ سال تولید نهال گردوست.پالیز گردو با فعالیت ۱۰۰ ساله در زمینه کاشت نهال گردو جدآ جد (پدر به پسر) بعنوان تولید کننده اختصاصی نهال گردو در ایران شناخته شده که فعالیت پیوند گردو را از سال ۸۴ اغاز نموده است

مدیریت 09144501003
مشاوره 09144501007

آفت کرم جگری درخت گردو چیست؟

گردو یکی از محصولات پرطرفدار در مناطق مختلف جهان است و به همین دلیل، در کشورهای مختلف مانند آمریکا، کانادا، ایران و غیره کشت می‌شود. علاوه بر میوه درخت گردو، می‌توان از چوب و برگ‌ های آن نیز استفاده نمود اما به شرطی که برگ‌، میوه و چوب درخت سالم باشد. بر اثر آفات مختلف ممکن است برگ درختان و میوه آن بریزد و چوب آن از بین برود. یکی از این آفت‌ ها که درخت گردو را دچار مشکل می‌کند، آفت کرم جگری گردو است. در ادامه این مقاله از نهالستان پالیز که انواع ارقام نهال گردو مورد تائید جهاد کشاورزی را ارائه می‌دهد، همراه باشید تا با این آفت و راه‌ های نابودی آن آشنا شوید.

پیشگیری از آفات کرم جگری گردو

 دوره زندگی آفت کرم جگری گردو  چگونه است؟

آفت کرم جگری گردو تقریباً در تمام جهان مانند منطقه خاورمیانه، آمریکا و آفریقای شمالی دیده می‌شوند. این مناطق دارای هوای سرد و مرطوب اند که محیطی مناسب برای رشد این آفت است. این حشره به چوب درختان  گردو، سیب، گلابی، آلو، گردو و افرا آسیب می‌رساند.

در این حشرات، مادر تخم‌گذاری را در خاک، پایه درخت و شاخه ‌ها انجام می‌دهد. این تخم‌ها بیضی‌ شکل هستند و رنگی قرمز دارند و پس از دوره رشد، تخم‌ ها به لارو تبدیل می‌شوند.

لاروها به رنگ قرمز جگری هستند که در پهلو ‌ها، رنگ آن‌ها روشن‌ تر می ‌شود و طول آن‌ ها گاهی به 100 میلی‌ متر نیز می‌رسد. لاروها در شاخه و تنه درخت گردو زندگی و از آن تغذیه می‌کنند.

در اوایل بهار، لارو ‌ها به شفیره تبدیل می‌شوند و بعد از مدتی کوتاهی و در زمان شکوفه دادن درختان گردو، به‌ صورت یک شب ‌پره در خواهند آمد که حشره‌ ای کامل است. حشره کامل آفت کرم جگری به رنگ خاکستری است که بدن کوتاهی دارد. روی بدن آن، پوشیده از پرزهای کوچک است که از او در برابر سرما محافظت می‌کند. این حشرات بالغ، فقط در زمان غروب آفتاب و سحر فعالیت می‌کنند و بر روی برگ‌ ها و میوه‌ ها تخم ‌گذاری خود را انجام می‌ دهند.

آفت کرم جگری چه خساراتی به درخت گردو وارد می کند؟

آفت کرم جگری گردو ، در دوران مختلف زندگی خود، می‌تواند به قسمت‌های مختلف درخت گردو آسیب وارد کند و یا درخت را به نابودی بکشاند. وقتی این حشره به‌ صورت لارو است، از چوب درخت در تنه و شاخه تغذیه می‌کند و دالان‌ های متفاوتی را درون آن شکل می ‌دهد که این دالان‌ ها به آوند های مختلف درخت گردو آسیب می‌ زنند و گاهی آن‌ ها را از بین می‌برند (ذکر این نکته ضروری است که این لارو ها به قسمت‌ های قدیمی‌تر درخت گردو بیشتر حمله می‌کنند و کاری با شاخه‌های جوان درخت ندارند.) با آسیب رسیدن به آوند ها، مواد مغذی به میوه درخت نمی‌ رسد و در نتیجه مغز آن رشد نمی‌کند و در برخی موارد باعث ریزش میوه می‌ شود.

گاهی لارو ها به درون میوه راه پیدا می‌کنند که از مغز درون میوه تغذیه کرده و باعث تخریب میوه می‌ شوند و یا بر روی پوست میوه، لکه ‌های سیاهی را بر جای می‌گذارند.

از طرفی حشرات بالغ، بر روی میوه و تنه درخت گردو، تخم‌گذاری می‌کنند که این مسئله باعث آلوده شدن درخت می‌شود. به دلیل بالدار بودن این حشرات، ممکن است آن ها به درختان دیگر نیز حمله کنند. به همین دلیل با مشاهده علائم، باید در اسرع وقت برای از بین آفت کرم جگری گردو اقدام شود.

علائم آفت کرم جگری گردو چیست؟

به دلیل تدریجی بودن رشد این آفت، در مراحل ابتدایی علائمی بر روی درخت گردو آشکار می‌شود. باید این علائم را جدی بگیرید و اقدامات لازم برای از بین بردن آفت را فراهم کنید. این علائم شامل موارد زیر است:

سمپاشی آفت کرم جگری

  • در ابتدا به دلیل تخم‌گذاری حشره کامل، بر روی میوه، برگ و یا تنه درخت لکه ‌های قرمز و یا قهوه ‌ای ظاهر می‌شود.
  • زمانی که تخم ‌ها به لارو تبدیل شوند، شروع به ایجاد دالان در قسمت‌ها مختلف درخت می‌کنند. با مشاهده سوراخ همراه با براده چوب در تنه درخت، می‌توان به حضور آفت کرم جگری گردو در درخت پی برد.
  • بر روی میوه ‌ها لکه ایجاد می‌شود و یا شروع به ریزش می‌کنند.

چگونه می‌توان آفت کرم جگری را در درخت گردو از بین برد؟

برای از بین بردن آفت کرم جگری گردو روش ‌های متفاوتی وجود دارد که هر کدام از این روش‌ ها، متناسب با مرحله رشد آفت انتخاب می‌شوند که در ادامه آن‌ ها را بررسی خواهیم کرد.

  • استفاده از تله نوری

در این روش، از یک منبع نور مصنوعی استفاده می‌شود. حشرات بالغ به این نور جذب می‌شوند و با مکانیزم‌ های موجود، درون تله می ‌افتند. این روش برای باغ‌  ها کوچک بسیار مناسب است و می‌تواند آلودگی را از بین ببرد.

  • مدیریت کنترل بیولوژیکی

در چرخه طبیعت، هر موجودی دارای دشمن است که می‌تواند آن را از بین ببرد. آفت کرم جگری گردو نیز از این موضوع مستثنا نیست. به همین دلیل می ‌توان، حشراتی که این آفت را از بین می‌ برد را وارد باغ کرد تا از این آفت تغذیه کنند. اما باید توجه داشت که تعداد این حشرات جدید از حد معینی نباید بیشتر شود چرا که ممکن است مشکلات جدیدی را ایجاد کنند.

  • کنترل شیمیایی

این روش، یک روش معمولی است که توسط کشاورزان متعددی استفاده می‌شود. در کنترل شیمیایی، سمی برای از بین بردن آفت کرم جگری گردو برای درخت استفاده می‌شود که مقدار این سم باید زیاد باشد تا تأثیر خود را نشان دهد. به همین دلیل ممکن است درخت تحت فشار قرار بگیرد و از بین برود. پس بهتر است در شرایط حاد از سموم استفاده شود.

  • آب یاری و تغذیه مناسب

لارو ها اغلب در نزدیکی آوند ها قرار می‌گیرند. با آب یاری و تغذیه مناسب درختان، فشار در آوند ها افزایش پیدا می‌کند. این افزایش فشار، بر لارو ها وارد شده و آن‌ها را از بین می‌برد.

  • رعایت بهداشت در باغ گردو

آفت کرم جگری گردو اغلب به درختان پیر حمله می‌کند و سپس از آنجا انتشار می ‌یابد. باغداران می ‌توانند درختان پیر گردو خود را قطع کرده و از باغ خارج کنند تا آفات محلی برای رشد نداشته باشند.

چرخه درمان آفات کرم جگری

  • استفاده از روش‌های مکانیکی

در این روش از یک سیم مفتولی بلند استفاده می ‌شود. این سیم وارد دالان ‌هایی که لاروها ایجاد کرده‌اند می‌شود و به لارو آسیب وارد می‌کند و یا آن‌ها را می‌کشد.

کلام آخر

آفت کرم جگری گردو هوای سرد و مرطوب رشد می‌کند و به درختان گردو آسیب می ‌زند. این حشره، از خود علائمی به جا می‌گذارد که به راحتی قابل شناسایی است و در مراحل ابتدایی میتوان آن را از بین برد. اما دقت داشته باشید که نباید آن را با دیگر حشرات اشتباه بگیرید. به همین دلیل بهتر است از افراد با تجربه در این زمینه کمک بگیرید. نهالستان پالیز گردو، در این زمینه به یاری شما می پردازد.

نهالستان پالیز گردو بزرگترین، معتبر ترین و تخصصی ترین نهالستان گردو در شمال غربی کشور است که با بیش از نیم قرن تجربه، تحت مدیریت جناب آقای سعید قاسمی، به ارائه خدماتی همچون خرید عمده انواع نهال گردو، آبیاری، هرس، کود دهی، اصلاح خاک، بستر سازی، آفت زدایی، درمان بیماری های گیاهی و…، به صوررت مستقیم و غیر مستقیم می پردازد. برای دریافت خدمات و کسب اطلاعات بیشتر، با پالیز در ارتباط باشید.

تماس با پالیز گردو