پیش فروش نهال گردو آغاز شد.پیش خرید انواع نهال گردو در اولین بزرگترین مرکز تخصصی گردو در ایران بزرگترین تولید کننده انواع نهال گردو در کشور.کلیه نهال های مجموعه پالیز گردو زیر نظر مهندسین جهاد کشاورزی و کلینیک گیاه پزشکی و کادر فنی مجرب همراه با شناسنامه و گواهی بهداشت تولید و صادر می گردد. افتخار خانواده ما تجربه ۱۰۰ سال تولید نهال گردوست.پالیز گردو با فعالیت ۱۰۰ ساله در زمینه کاشت نهال گردو جدآ جد (پدر به پسر) بعنوان تولید کننده اختصاصی نهال گردو در ایران شناخته شده که فعالیت پیوند گردو را از سال ۸۴ اغاز نموده است

مدیریت 09144501003
مشاوره 09144501007

نکات جالبی که از درخت گردو نمی‌دانید؟

درخت گردو از خانواده‌ی راش‌ سانان است که انواع مختلفی از آن در چین، ژاپن، فرانسه و آمریکا پرورش داده می‌شود؛ اما مهم‌ترين و معروف‌ترین گردوهای موجود در بازار جهانی، گردوی ایرانی است. چرا که این گردوها در ابتدا از ایران به خاورمیانه، سپس به یونان و رم و در نهایت به انگلستان و آمریکا صادر می‌شوند . گردوی ایرانی، گونه‌ای از انواع درخت‌های گردو است که مغز آن به لحاظ اقتصادی مقرون به صرفه است. در ادامه به ارائه‌ی نکاتی درباره‌ی این درخت می‌پردازیم و علاوه بر بیان شرایط ویژه‌ی رشد آن، مشخص می‌کنیم که آیا درخت گردو نر و و ماده دارد یا خیر.

نکات کلیدی درخت گردو

با ما همراه باشید.

 آیا درخت گردو نر و ماده دارد؟

در این بخش می‌خواهیم مشخص می‌کنیم که درخت گردو نر و ماده دارد و موقعیت گل نر و ماده در آن چگونه است. درخت گردو، از نوع درختان یک پایه است که گل‌های نر و ماده در آن به صورت جداگانه ظاهر می‌شوند و برگ‌هایی مرکب از برگچه‌های فردو دارد. سنبله گل‌های نر درخت گردو به حالت آویخته اند اما گل‌های ماده به حالت قائم روی شاخه‌ها قرار دارند.

درخت گردو نر و ماده دارد و موقعیت گل نر و ماده

هر گل نر درخت گردو، یک پوشش مرکب از 3 یا 4 قطعه فلس مانند است که از بیرون، تعداد تقریبا زیادی پرچم را فرا می‌گیرد. در وسط پرچم‌ها معمولا می‌توان اثر مادگی رشد نیافته را مشاهده کرد. مجموع گل‌های ماده درخت گردو هرگز از 2 تا 4 عدد بیشتر نمی‌شود. هر گل ماده‌ی درخت گردو دارای پوشش کوچکی از خارج است که همراه با زائده‌‌های کوچک و بزرگ در زیر گل، به تخمدان متصل است. گل ماده، مادگی دو برچه‌ای دارد که در مجموع تخمدانی یک خانه و به حالت تحتانی به وجود می‌آورد. بخش آزاد مادگی هم به دو کلاله‌ی پهن و با فاصله ختم می‌شود. میوه‌ی درخت گردو شفت مانند است و میان برگوشتی و محتوایی تلخ دارد. میان برگوشتدار، تنها در گردوی تازه قابل دیدن است.

عوامل موثر در پرورش درخت گردو

آب و هوا

درخت گردو در طول تابستان، نسبت به گرما و سرمای بیش از اندازه حساس می‌شود اما در هنگام خواب زمستانی‌اش می‌تواند سرمای کمتر از ١١- درجه را نیاز بدون هیچ مشکلی تحمل کند. ولی با شروع دوره‌ی رشد، سرمای شدید می‌تواند به کاهش محصول درخت منجر شود و برگ‌ها و شاخه‌ها را از بین ببرد. دمای بالای 38 درجه نیز موجب افتاب سوختگی پوست سبز مغز گردو و چروکیدگی آن می‌شود و حتی گاهی می‌تواند مغز میوه را نیز پوک کند. در حالتی که رطوبت نسبی کم  و دما از 40 درجه بیشتر باشد، درخت گردو دچار خسارت جدی خواهد شد. دمای کم هنگام تابستان نیز موجب می‌شود تا میوه‌ها به حد کافی پر نشوند.

خاک

قبل از شروع به کاشت درخت گردو، علاوه بر یادگیری نکاتی درمورد این درخت، مانند این که درخت گردو نر و ماده دارد و…، باید خاک رویی و زیرین، تهویه، PH خاک و عناصر آن آزمایش شوند. میزان PHخاک برای جذب مواد معدنی موثر است؛ اغلب عناصر در اسیدیته‌ی ۶ تا ٧ جذب گیاه می‌شوند.  به طور معمول در مناطق سردسیر ایران، خاک اسیدی است و با افزون آهک به آن، می‌توان میزان اسیدی بودن آن را افزایش داد. خاک زیرین درخت گردو باید از هرگونه سنگ، رس سفت و لایه‌های نفوذ ناپذیر که ریشه‌ی آن را محدود می‌کند، عاری باشد. اما به طور کل، درخت گردو خاک فقیر، سطحی یا خشک را بهتر از آب و هوای نامساعد دوام می‌آورد.

قبل از شروع به کاشت درخت گردو

آبیاری

در مناطقی از ایران که کم باران هستند، آبیاری برای پرورش درخت گردو ضروری است. اگر آب به اندازه‌ی کافی به درخت نرسد، موجب کاهش کیفیت میوه شده و از طرفی آبیاری بیش از اندازه نیز باعث کندی رشد و همچنین بروز بیماری‌های ریشه می‌شود. درختان پیوندی و جوان، به طور ویژه‌ای به ابیاری احتیاج دارند و درواقع برای رشد آن‌ها ضروری است؛ اما هرچه درخت بالغ‌تر شود و ریشه‌های آن توسعه پیدا کند، نیاز آن به آب نیز کمتر می‌شود.

جمع بندی و سخن آخر

در آخر، پس از آن که وضعیت نر و ماده بودن درخت گردو مشخص شد، نکاتی را برای پرورش این درخت بیان می‌کنیم که شاید تا به حال به آن‌ها توجه نکرده بودید.

  • درخت گردو چیزی در حدود پانزده تا بیست سال، یک فضای معین را اشغال می‌کند، بنابراین لازم است که در طراحی فاصله‌ی کاشت، نهایت کار را در نظر بگیرید.
  • در سال‌های اول، میزان محصول به صورت مستقیم به تعداد درخت‌ها وابسته است و بدیهی است که هرچه درخت‌ها بیشتر باشد، محصول هم بیشتر خواهد بود.
  • هرس و حذف درختان اضافی، کشت متراکم را ممکن می‌سازد.
  • اگر درخت‌ها به صورت فشرده و متراکم کاشته شده‌اند، تنک کردن شاخ و برگ آن‌ها برای رسیدن نور ضروری است.

با یادآوری این نکات و حالا که اطلاعاتی نسبی راجع به این درخت بدست آورده‌اید،  اگر قصد خرید نهال گردو و  پرورش دادن آن‌ را دارید، پیشنهاد می‌کنیم به سراغ مجموعه‌ای بروید که در این مورد بتواند به شما کمک کند. از معتبر‌ترین مجموعه‌ها، مجموعه‌ی پالیز گردو است که به شما صفر تا صد نکات مربوط به پرورش درخت گردو را آموزش می‌دهد. این مجموعه به صورت آنلاین یا حضوری به باغداران و افرادی که قصد پرورش درخت گردو دارند، در رابطه با انواع نهال گردو، اقدامات پیش از و پس از کاشت و… مشاوره می‌دهد. بنابراین توصیه می‌کنیم اگر قصد دارید به پرورش این درخت اقدام کنید، حتما از مشاوره‌های این مجموعه بهره مند شوید و نهال گردوی خود را با اطمینان خاطر، از پالیز گردو تهیه کنید.

در این مطلب سعی کردیم نکات مهمی را که شاید در مورد درخت گردو نمی‌دانستید، برایتان بازگو کنیم و مسائلی مانند این که  درخت گردو نر و ماده دارد یا خیر،  چه آب و هوایی برای پرورش آن مناسب است و… را روشن کنیم. پس قبل از خرید اینترنتی نهال گردو مورد نظرتان از مجموعه‌ی پالیز گردو، این نکات را به خاطر داشته باشید و با اگاهی کامل، از این مجموعه‌ی با کیفیت اقدام به خرید کنید.

تماس با پالیز گردو