پیش فروش نهال گردو آغاز شد.پیش خرید انواع نهال گردو در اولین بزرگترین مرکز تخصصی گردو در ایران بزرگترین تولید کننده انواع نهال گردو در کشور.کلیه نهال های مجموعه پالیز گردو زیر نظر مهندسین جهاد کشاورزی و کلینیک گیاه پزشکی و کادر فنی مجرب همراه با شناسنامه و گواهی بهداشت تولید و صادر می گردد. افتخار خانواده ما تجربه ۱۰۰ سال تولید نهال گردوست.پالیز گردو با فعالیت ۱۰۰ ساله در زمینه کاشت نهال گردو جدآ جد (پدر به پسر) بعنوان تولید کننده اختصاصی نهال گردو در ایران شناخته شده که فعالیت پیوند گردو را از سال ۸۴ اغاز نموده است

مدیریت 09144501003
مشاوره 09144501007

تقویم زراعی پرورش درخت گردو

این مقاله درباره تقویم زراعی پرورش درخت گردو، اطلاعات مختصری در اختیار مخاطبان گرامی قرار می دهد تا به باغداران گردو برای پرورش محصول و افزایش عملکرد آن کمک کند.

لزوم اعتقاد به کشاورزی علمی و اجرای آن بر مبنای تقویم و فصل زراعی، اولین قدم برای شروع کار است. تقویم زراعی برای ایجاد یک دید وسیع جهت مراحل مختلف محصول، استفاده از کود و آفت کش و فعالیت کاری ایجاد شده است.

نکات ملزوم توجه در پرورش درخت گردو

تقویم زراعی پرورش درخت گردو چیست؟

برای معرفی تقویم زراعی پرورش درخت گردو، لازم است مسئله را به صورت کلی شرح دهیم؛ تقویم زراعی، تقویم باغبانی یا تقویم محصولات کشاورزی در واقع یک راهنما و وسیله برای ارائه اطلاعات مفید در جهت کشت گیاهان است و با در اختیار نهادن اطلاعات لازم از فصل های مختلف کاشت، داشت و برداشت زمینه بالا رفتن کمیت و کیفیت محصول را فراهم می کند.

شاید به نظر بیاید تقویم های زراعی ابزاری مدرن برای تقویت کشاورزی و باغداری است، این تا حد زیادی درست است ولی تقویم های زراعی همیشه در بین کشاورزان به صورت غیر رسمی و نا خودآگاه وجود داشته است و معمولا دوره کاشت، آبیاری، سم پاشی، کود دهی، وجین، هرس و برداشت همگی بر آن مبنا بوده است ولی در کشاورزی مدرن، استفاده از تقویم های زراعی علمی به شکل آگاهانه، تبدیل به ابزاری به روز برای موفقیت شده است.

تقویم زراعی پرورش درخت گردو، مانند تقویم زراعی محصولات دیگر، اطلاعات را به اشکال مختلفی ارائه می دهد:

 • بر اساس تقسیم بندی جهانی
 • مقیاس های کشوری
 • و یا تقویم های منطقه ای و محلی

نکات ملزوم توجه در پرورش درخت گردو کدام اند؟

گردو درختی بزرگ و پر محصولی است که از نظر تجاری مورد علاقه بسیاری از باغداران برای پرورش تجاری در کشور می باشد.

درخت گردو اصولا سرما دوست است ولی در مقابل سرما و گرمای خیلی زیاد حساس می باشد؛ از طرفی نیاز به نور کافی دارد، کود دهی در زمان مناسب را لازم دارد و برای پرورش به خاک نرم و خوب احتیاج دارد، کاشت درخت گردو با تکیه بر تقویم زراعی پرورش درخت گردو، اوقات صحیح برای این اعمال را روشن تر می سازد.

درخت گردو از گذشته دور در نقاط مختلف ایران به عنوان یکی از درختان مفید و پر محصول کشت می شده است ولی در سال های اخیر، کشاورزی و باغداری وارد رویه جدیدی از شیوه مدرن و تجاری شده است و فعالیت های حرفه ای و با اتکا به اقدامات سامان مند در این زمینه باب شده است.

از سویی باغات گردو زیادی در سرتاسر کشور داریم که سالهاست محصول می دهند ولی باغدار به این نتیجه رسیده که باغ گردو به نسبت وسعت، بازدهی لازم را ندارد.

لزوم استفاده از تقویم زراعی در کشاورزی چیست؟

لزوم استفاده از تقویم زراعی در کشاورزی چیست؟

تقویم زراعی پرورش درخت گردو در احتساب و تخمین هزینه های زمانی، انسانی و مالی، جهت راه اندازی یک باغ گردو و یا اداره آن، کمک خوبی است؛ و اما چگونه می توان از یک تقویم زراعی بهره برد؟ در ادامه به پاسخ این پرسش می پردازیم.

 • اولین قدم پیش بینی بودجه مورد نیاز در سال جاری است.
 • تخمین مقدار و نوع محلول ها، کود ها و آفت کش های مورد نیاز، در مرحله دوم توصیه می شود.
 • برنامه ریزی برای آفات زدایی به نحوی که با دوره های حساسی مثل زمان گل به میوه یا رشد آن همپوشانی نداشته باشد.
 • پیش بینی نیروی انسانی مورد نیاز برای دوره های آبیاری، هرس، داشت و برداشت

و بسیاری از  موارد جزیی که در این مقاله مختصر نمی گنجد؛ اما نکته مثبت این است که باغداران و سرمایه گذاران عزیز می توانند با مراجعه به وبسایت تخصصی پالیز به عنوان بزرگترین نهالستان گردو در کشور، به اطلاعات مفصل در این باب دسترسی یابند.

مراحل ضمنی پرورش درخت گردو کدام اند؟

زمان کاشت نهال های گردو، زمانی است که هنوز در خواب زمستانی هستند که از اواخر پاییز تا اواخر زمستان می باشذ، بنابراین باید قبل از کاشت بسیاری از اصلاحات و آزمون خاک به دقت انجام شود.

در مرحله اول زمین مورد نظر باید عاری از هر گونه گیاهان هرز شود؛ مراحل شخم زنی انجام شود و زمین جهت ایجاد چال برای کاشت نهال ها طراحی و فاصله بندی گردد.

آزمون خاک در این مرحله، کمبود های خاک جهت پرورش درخت گردو را به ما نشان می دهد و به تبع آن باید کود دهی لازم از انواع شیمیایی و یا طبیعی انجام گیرد، یکی از مهمترین زمینه های آماده سازی زمین، سیستم آبیاری آن است. اگر قرار باشد از آبیاری قطره ای استفاده شود، دقیقا ماه اول پاییز بهترین زمان ممکن است. ایجاد چال کود ها برای تامین نیاز خاک و ارتقا مواد مغذی موجود در آن نیز در همین زمان باید انجام شود.

مواد مغذی چالکود را بدانید.

چالکود ها با انواع کود ها تغذیه می شوند:

 • کود های طبیعی عمدتا حیوانی
 • کمپوست های گیاهی
 • ماکرو کودها شامل پتاسیم و فسفات
 • گوگرد ها جهت جذب بیشتر ریز مغذی ها

داشتن یک تقویم زراعی پرورش درخت گردو باعث می شود مراحل مطرح شده، نه از روی عادت که به صورت آگاهانه انجام گیرد.

نگهداری درخت گردو در زمان خواب زمستانی چگونه صورت می گیرد؟

یکی از عواملی که با تقویم زراعی پرورش درخت گردو در ارتباط است، سن درخت است؛ قاعدتا تقویت زراعی برای درختان یک ساله با درختان چندساله متفاوت خواهد بود.

از ماه آخر پاییز تا اواسط زمستان، درخت گردو به خواب زمستانه می رود و به نگهداری یا اصلاحاتی احتیاج ندارد، درخت گردو موقعی که در خواب زمستانه است سرمای  تا منفی 11 درجه را تحمل می کند و دچار سرما زدگی نمی شود البته باید نوسانات دمایی و رویداد های محیطی در این مقطع سه ماهه، به دقت مشاهده شود تا در صورت لزوم از یخاب های زمستانه یا چسب ها و رنگ های محافظ استفاده شود.

هرس درختان گردو به تقویم زراعی پرورش درخت گردو

آماده سازی جهت شروع مراحل داشت در زمان خواب زمستانه درخت گردو

اسفند ماه مهمترین زمان برای پا بیل کردن پای درختان گردو است، پابیل کردن اصطلاحی است که برای زیر و رو کردن خاک زیر درخت که در طول سرما و یخبندان زمستان، سفت و غیر قابل نفوذ شده است، انجام می گیرد؛ این کار با شکستن سطح خاک به شعاع تقریبی یک متر، جذب آب و مواد مغذی ناشی از آبیاری مصنوعی و بارش های طبیعی را افزایش می دهد ضمن اینکه فضا را برای تبخیر آب از ریشه های درخت و زمینه را برای تنفس درخت فراهم می کند.

همه کشاورزان و باغداران قدیمی و مدرن می دانند که تغذیه درختان در فصل خواب زمستانه، تاثیر به سزایی در مراقبت از آن جهت افزایش راندمان و سلامت درختان دارد و معمولا به صورت تجربی این رویه ها را به کار می بندند ولی تقویم زراعی پرورش درخت گردو، برنامه ریزی هدایت شده این روند را در اختیار باغدار می گذارد.

چرا برای هرس درختان گردو به تقویم زراعی پرورش درخت گردو نیاز داریم؟

هرس درختان قسمت مهمی از تقویم زراعی پرورش درخت گردو است، درخت گردو تاج بزرگی دارد و حتما باید به صورت سالیانه هرس شود، هرس باید در زمانی انجام شود که آنها هنوز در خواب زمستانه هستند و فواصل زمانی هرس هم به سن درخت بستگی دارد، درختانی که جوان تر اند، تا سه سالگی به راحتی از روی زمین قابل هرس هستند ولی درختان با سنین بیشتر، تنومند تر و بلندتر هستند و جهت هرس مکانیزه نیاز به ابزار و ماشین آلات دارند.

بر اساس تقویم زراعی، هرس درختان در اواخر زمستان تا اوایل بهار زمانی هنوز روند رشد گیاه آغاز نشده است، انجام می شود.

گلدهی و جوانه زنی بر اساس تقویم پرورش زراعی درخت گردو، چه زمانی صورت می گیرد؟

زمان تورم جوانه ها و گلدهی در ماههای اول بهار است و گرده افشانی هم در همین دوره انجام می شود، گل های گرده افشانی شده، بعد از این دوره تبدیل به میوه می شوند و رشد آن تا شهریور ادامه می یابد تا برداشت شود، نحوه حمایت و نگهداری از درختان در این دوره، بر داشتن میوه های مرغوب تر و بیشتر تاثیر می گذارد.

در بهار با توجه به نژاد گردو و همچنین دمای محیطی، زمان جوانه زنی و گلدهی ممکن است متفاوت باشد ولی بر اساس تقویم زراعی پرورش درخت گردو، باید قبل از شروع گل دهی، زمانی که درخت شروع به جوانه زنی کرده است، آن را با کود های موثر جهت بیدار شدن به موقع درخت و افزایش جذب مواد غذایی، محلول پاشی نماییم.

تقویم زراعی پرورش درخت گردو

محلول پاشی در این مقطع بر گرده افشانی صحیح گل ها، افزایش راندمان محصول و عدم ریزش محصول قبل از برداشت موثر است، البته کود دهی و محلول پاشی بعد از دوره گل دهی نیز انجام می شود که برای داشتن مغز های پرتر و با کیفیت تر موثر است.

برای انتخاب کود های مناسب توصیه های مختلفی وجود دارد ولی پیشنهاد ما به شما، مشاوره با کارشناسان معتبر در این زمینه است تا با توجه به نژاد درختان، محیط و آزمایش خاک تقویم زراعی پرورش درخت گردو مناسب، در اختیار شما قرار گیرد.

سخن پایانی

درختان گردو چندین دهه عمر مفید دارند و با یک برنامه صحیح، می توان محصول خوبی از آن برداشت کرد؛ با کمک به درخت جهت زمستان گذرانی های صحیح و آبیاری و و تغذیه به موقع، می توان عمر موثر آن را افزایش داد.

برای مواجه نشدن با مسائل پیش بینی نشده محیطی، جغرافیایی و آب و هوایی جهت کاشت، داشت و برداشت درختان گردو بهتر است از مراجع آگاه در این زمینه ها استفاده کنیم. یک مجموعه متخصص و آشنا به انواع درختان گردو و مناطق مختلف کشور می تواند یک تقویم زراعی پرورش درخت گردو را به صورت شخصی برای باغ یا نهالستان مورد بحث آماده نماید. پیشنهاد ما به شما در این راستا، نهالستان تخصصی پالیز است.

نهالستان پالیز گردو با ارائه سایر خدمات مرتبط با باغداری و احداث باغ همچون فروش و پیش فروش انواع نهال به ویژه خرید انواع نهال گردو پیوندی جهاد کشاورزی، به صورت مستقیم و غیرمستقیم، آبیاری، هرس، کوددهی، کاشت، برداشت، آفت زدایی و… با بیش از نیم قرن تجربه و مدیریت جناب اقای سعید قاسمی، آماده خدمات رسانی و پاسخگویی به مخاطبان می باشد، به همین جهت، به منظور کسب آگاهی بیشتر، با مشاوران این مرکز تماس حاصل فرمایید.

تماس با پالیز گردو