پیش فروش نهال گردو آغاز شد.پیش خرید انواع نهال گردو در اولین بزرگترین مرکز تخصصی گردو در ایران بزرگترین تولید کننده انواع نهال گردو در کشور.کلیه نهال های مجموعه پالیز گردو زیر نظر مهندسین جهاد کشاورزی و کلینیک گیاه پزشکی و کادر فنی مجرب همراه با شناسنامه و گواهی بهداشت تولید و صادر می گردد. افتخار خانواده ما تجربه ۱۰۰ سال تولید نهال گردوست.پالیز گردو با فعالیت ۱۰۰ ساله در زمینه کاشت نهال گردو جدآ جد (پدر به پسر) بعنوان تولید کننده اختصاصی نهال گردو در ایران شناخته شده که فعالیت پیوند گردو را از سال ۸۴ اغاز نموده است

مدیریت 09144501003
مشاوره 09144501007

نحوه کاشت و نگهداری درخت گردو پس از خرید نهال

کاشت و نگهداری درخت گردو  و خرید نهال گردو در ایران بسیار رایج است، گردو محصول مناسبی برای کسب سود بیشتر با صرف هزینه کمتر است، به همین خاطر یکی از مهمترین گزینه ها برای انتخاب یک محصول پر سود و مقاوم، برای شروع کشاورزی تجاری است.

برای راه اندازی یک باغ گردو نیاز به کاشت اولیه دارید؛ بهترین گزینه برای شروع، خرید نهال از نهالستان های معتبر و مدرن کشور است ولی باید دانست که شرایط کاشت و نگهداری از نهال گردو بسیار اهمیت دارد، ممکن است که شما مبلغ هنگفتی را برای خرید نهال گردو، اصلاح خاک، زهکشی و دیگر ملزومات راه اندازی کار، هزینه کنید و چه بسا که فقط به خاطر عدم رعایت قواعد در پروسه نگهداری نهال، کاشت و سازگاری آن با محیط همه این زحمات به هدر رود. در اینجا پالیز به عنوان معتبر ترین مرجع ارائه کننده بهترین نژاد درخت گردو، جهت آسودگی خاطر باغداران و کشاورزان، به شرایط کاشت و نگهداری نهال گردو پس از خرید می پردازد.

نحوه نگهداری درخت گردو

انتخاب بهترین نوع نهال گردو از چه اهمیتی برخوردار است؟

انتخاب بهترین نوع نهال گردو در موقع خرید نهال گردو بسیار مهم است، درست است که گردو ذاتا سرما دوست است و در آب و هوای سرد و کوهستانی مقاومت زیادی از خود نشان می دهد ولی امروزه نژاد های متفاوتی از گردوهای سراسر دنیا به خصوص انواع اصلاح شده و ترکیبی، در ایران پرورش داده می شوند که بسیاری از آنها سازگاری بیشتری با آب و هوای گرم تر دارند و برخلاف گردوی اصیل ایرانی می توان آنها را در نواحی گرم و خشک کاشت.

انتخاب نهال مرغوب باید متناسب با نوع خاک، شرایط محیطی، آب و هوایی و با توجه به موقعیت جغرافیایی باشد.

شرایط کاشت نهال گردو کدام اند؟

نهال گردو را در هر زمانی می توان کاشت ولی بهترین زمان برای کاشتن این نهال، از نیمه پاییز تا اوایل زمستان، قبل از شروع یخ بندان، دقیقا موقعی که این درختان در خواب زمستانه هستند، می باشد ولی زمین مورد نظر برای کاشت نهال، نباید یخ زده باشد. در ادامه به سایر شرایط کاشت نهال گردو، می پردازیم.

حفظ دمای مناسب برای کاشت نهال گردو

یکی از مهمترین اصول نگهداری پس از خرید نهال گردو، توجه به حفظ دمای مناسب برای جلوگیری از صدمه دیدگی و از بین رفتن نهال است، نهال گردو در اولین فرصت قبل از اینکه ریشه های آن از بین رود، باید کاشته شود.

درختان گردو جزء مقاوم ترین درختان هستند و می توانند سرمای زیر صفر را هم در موقع پاییز و زمستان تحمل کنند ولی باید توجه کنیم نهال های گردو بسیار حساس هستند و نباید در معرض سرما زدگی، یخ زدگی و یا حرارت زیاد قرار گیرند.

خاک مناسب برای کاشت نهال گردو

توجه به جنس خاک و رطوبت آن، قبل از خرید نهال گردو مهم است، کاشت گردو در خاک ماسه ای با رطوبت و عمق مناسب، اهمیت زیادی دارد؛ از سویی تصور اینکه در یک زمین خیلی کوچک نهال های زیادی بکارید، اشتباه محض است، هر درخت گردو نیاز به یک فضای وسیع با شعاع حدودا 6 متری دارد.

  • خاک عمیق به ریشه نهال اجازه نفوذ به اطراف و دریافت مواد مغذی کافی را می دهد.
  • آماده سازی خاک جهت کاشت نهال بهتر است از چند ماه قبل صورت گیرد، خاک مناسب برای کاشت نهال باید غنی باشد، کود حیوانی، افزاینده شیمیایی و کمپوست باعث غنی شدن خاک های فقیر می شوند و  شایان ذکر است که نهال گردو را باید در خاک حاصلخیز که به خوبی زهکشی شده است، بکاریم.
  • برای کاشت نهال گردو باید چاله ای با عمق بیشتر از ریشه نهال حفر کنیم و عرض آن هم دو برابر بسته ریشه باشد، این کار در جلوگیری از ابتلای نهال ها به بیماری هایی نظیر آب سیاه در آینده، موثر است.

نگهداری اصولی درختان گردو

توجه به آفتاب گیری و دریافت نور مناسب توسط نهال

باید توجه داشت که گردو برای رشد به شدت محتاج نور آفتاب است و به همین خاطر تاج بزرگی دارد و اصولا باردهی درخت گردو ارتباط مستقیمی با مقدار نور دریافتی دارد؛ این مسائل سبب می شود که توجه به فواصل بین چاله ای که برای کاشت نهال ها قبل از خرید نهال گردو کنده می شود، حائز اهمیت بسیاری باشد.

باید در نظر داشت که این نهال پس از طی چند سال و رشد و نمو آن، تبدیل به درخت بزرگی می شود که اگر فاصله استاندارد بین آنها رعایت نشود، شاخ و برگ درختان مزاحم هم می شوند و مانع نور رسانی کافی به همه قسمت های درخت خواهد شد.

در هنگام خرید نهال گردو باید ظاهر آن را کاملا وارسی کرد تا آفت زده نباشد، یکی از اساسی ترین مشکلاتی که برای نهال گردو ممکن است پیش بیاید، درگیری با آفات و بیماریهای درخت گردو است که متاسفانه به شدت سلامتی نهال ها را به خطر می اندازد، کنه ها، شته ها، مگس ها و سوسک های انگل و کرم ها از آفات گردو هستند که نحوه کاشت و آبیاری در جلوگیری از آنها موثر است.

یکی از دلایل عمده انتقال آفات نهال ها به یکدیگر، روش آبیاری ناصحیح آنهاست، در موقع آبیاری نباید آب با تنه ها برخورد داشته باشد که مبادا باعث انتقال آفات شود.

آبیاری نهال گردو بعد از کاشت

اصولا گردو سیستم ریشه بسیار گسترده ای دارد که برای دریافت آب و مواد مغذی در اطراف خود رشد می کند و به همین دلیل نیازمند رسیدگی مکرر نیست و سالها در شرایط بد آب و هوایی از بین نمی رود ولی واضح است که از زمان خرید نهال گردو تا چند سال اول بعد کاشت، تا موقعی که کاملا ریشه بدواند و با خاک عجین شود، باید در دوران کم آبی و خشکسالی به خصوص در فصول گرم به طور منظم آبیاری شود، البته باید خیلی دقت شود که ریشه درخت جوان در آب غوطه ور نباشد، چون به سرعت دچار پوسیدگی می شود.

نگهداری نهال گردو بعد از کاشت چگونه صورت می گیرد؟

در رابطه با نگهداری از نهال گردو بعد از کاشت باید بگوییم که بعد از خرید نهال گردو و کاشت آن، استفاده از برگ های پوسیده، خاک اره و یا خرده چوب برای سطح خاک و اطراف پایه درخت، جهت جلوگیری از تبخیر آب و رشد علف هرز تاثیر دارد.

با شروع فصل بهار و آغاز زنده شدن درختان، باید از یک ترکیب غنی از کود های نیتروژن دار در پای نهال استفاده کرد تا رشد نهال در سال پیش رو را بهبود بخشد؛ همچنین هرس درختان جوان و عاری کردن آن از شاخه های آفت زده، شکسته و خشک لازم است.

بهترین روش نگهداری درخت گردو

حتما باید علف های هرز پای نهال تازه را پاک کنیم زیرا این گیاهان مزاحم در رسیدن به آب و مواد مغذی با نهال رقابت می کنند و مشکل بعدی این علف های هرز، جذب کردن بسیاری از آفات است که ناخوداگاه باعث آسیب رسانی به نهال گردو نیز می شود.

کلام آخر

شرایط لازم در باغ برای کاشت نهال گردو اهمیتی غیر قابل انکار دارد ولی با این وجود نباید از خرید نهال گردو سالم و مناسب غافل شد و به هر مجموعه نامعتبری متوسل شد، امروزه در کشور ما نهالستان های بزرگ و سامان مندی وجود دارد که بر پایه اصول کشاورزی روز دنیا و همچنین کاملا آشنا به شرایط جغرافیایی چهار گوشه ایران، فعالیت می کنند، بنابراین یکی از مهمترین شرط اولیه برای خرید نهال گردو، گزینش یک نهالستان مناسب و دارای مجوز های لازم از جهاد کشاورزی است. پیشنهاد ما به شما، نهالستان پالیز است.

نهالستان پالیز به عنوان معتبر ترین و بزگ ترین نهالستان گردو درشمال غربی کشور، با بیش از نیم قرن تجربه و مدیریت جناب آقای سعید قاسمی، به ارائه خدمات مرتبط با باغداری و باغبانی درختان و نهال های گردو می پردازد. از جمله این خدمات می توان به خرید اینترنتی نهال گردو، خرید نهال گردو، شناسنامه دار، پیوندی مورد تایید جهاد کشاورزی، خرید عمده نهال گردو، انواع نژاد ها و ژنوتیپ ها، نهال های سردسیری، اقتصادی و تجاری به صورت مستقیم و غیر مستقیم و البته تضمینی، اشاره کرد. دریافت خدماتی همچون موارد مرتبط با احداث باغ، باغداری، کشت نهال، آبیاری، کود دهی، هرس، آفت زدایی، درمان بیماری های گیاهی و… از مجموعه پالیز امکان پذیر بوده و مشاوران و متخصصان این مرکز پاسخگوی مخاطبان عزیز می باشند. جهت کسب اطلاعات بیشتر در زمینه خرید نهال گردو و دیگر موارد مرتبط ، با پالیز در ارتباط باشید.

تماس با پالیز گردو