پیش فروش نهال گردو آغاز شد.پیش خرید انواع نهال گردو در اولین بزرگترین مرکز تخصصی گردو در ایران بزرگترین تولید کننده انواع نهال گردو در کشور.کلیه نهال های مجموعه پالیز گردو زیر نظر مهندسین جهاد کشاورزی و کلینیک گیاه پزشکی و کادر فنی مجرب همراه با شناسنامه و گواهی بهداشت تولید و صادر می گردد. افتخار خانواده ما تجربه ۱۰۰ سال تولید نهال گردوست.پالیز گردو با فعالیت ۱۰۰ ساله در زمینه کاشت نهال گردو جدآ جد (پدر به پسر) بعنوان تولید کننده اختصاصی نهال گردو در ایران شناخته شده که فعالیت پیوند گردو را از سال ۸۴ اغاز نموده است

مدیریت 09144501003
مشاوره 09144501007

اهمیت آزمایش خاک باغ گردو پیش از کاشت نهال گردو

درخت گردو از درخت های پرطرفدار در میان باغداران است، زیرا سود دهی بسیار بالایی دارد. این درخت زود با بار می نشیند و یک باغدار می‌تواند خیلی زود به تولید انبوه برسد و سود زیادی به دست بیاورد. یکی از نکات حائز اهمیت قبل از هر اقدامی، آزمایش خاک باغ گردو است و به همین سبب، نهالستان پالیز به عنوان بزرگترین نهالستان گردو در شمال غربی کشور، در ادامه محتوا به این مسئله می پردازد.

انتخاب خاک مناسب برای کاشت درخت گردو، اگر به درستی انجام نگیرد‌ باغدار را تا مرحله ورشکستگی هم می تواند پیش ببرد. در ابتدا بهتر است تا تمام عوامل مهمی که در خاک درخت گردو تاثیر دارند را به درستی بررسی کنید تا در زمان کاشت و باردهی محصولات با مشکلی مواجه نشوید. برای کسب اطلاعات بیشتر، با ما همراه باشید.

روش آزمایش خاک باغ گردو

چه خاکی برای کاشت درخت گردو مناسب است؟

خاک، منبع تغذیه گیاهان است. اگر خاک به درستی انتخاب نشود شما در باردهی محصول دچار مشکل خواهید شد. آزمایش خاک باغ گردو و شناختن مقادیر مواد مغذی موجود در خاک بسیار مفید است تا بتوانید حداکثر عملکرد محصول را در زمین حفظ کنید.

در آزمایش خاک باغ گردو، باید توجه داشت که خاک نه خیلی باید سفت و مملو از سنگ و کلوخ باشد، نه از درصد زیادی رس تشکیل شده باشد.ترکیبات سفت بازدهی درختان گردو را کاهش می دهند. اگر ریشه های درخت گردو داخل خاک سفت قرار بگیرد، دیگر امکان حرکت در اعماق خاک را ندارد و ممکن است با گذشت زمان نتواند به رشد خود ادامه دهد، پس لازم است تا اعتدال را در ترکیب خاک گردو رعایت کنید.

همچنین در تحقیقات اولیه ی خود دقت کنید که در سال های پیش در این زمین، کاشت چه نوع محصولاتی انجام گرفته است؛ چرا که بعضی از محصولات هستند که در زمان کاشت و پس از باروری محصولاتشان دچار تغییرات در بافت خاک می شوند و اگر با این مسئله مواجه شدید، باید بدانید که آن خاک دیگر مناسب برای کاشت نهال نمی باشد و در این مورد بهتر است که یک زمین دیگر را برای این کار انتخاب کنید، چرا که تعویض خاک نهال گردو عملا کاری دشوار می باشد.

خاک هایی که نباید برای کاشت نهال گردو استفاده شوند عبارت اند از:

 • خاک های کم عمق كه داراي سنگ و قلوه یا سنگ ریزه فراوان باشند.
 • خاک های ماسه ای و رسوبی که شن ریزه های درشت داشته باشند.
 • خاک های زهداری که زه آب آن ها زهکشی نشده نباشد و رطوبت آن ها مایه ی تهویه و سبب خفگی ریشه شود.
 • خاک هایی که آهک زیادی دارند و سبب بروز کلروز در گیاه می شوند.

هدف از آزمایش خاک باغ گردو چیست؟

از اقدامات مهم قبل از کاشت نهال، آزمایش خاک باغ گردو‌ ‌است. با انجام این کار، باغدار می تواند از شرایط دقیق خاک مطلع شود. در این آزمایش می توان از کیفیت خاک مطلع شد. همچنین با آزمایش خاک باغ  می توان از مقدار مواد شیمیایی و درصد آلاینده های خاک و یا عناصر فلزی سنگین در آن خاک مطلع شد.

آزمایش خاک گردو چیست

خاک حاوی مقادیر زیادی مواد آلی و معدنی، گاز و میکرو ارگانیسم ها می باشد. اگر مقدار این مواد در خاک بیش از حد باشد، به این رویداد، آلاینده های خاک می گویند. به طور مثال اگر یک فاضلاب صنعتی به خاک یک منطقه نفوذ کند، درصد مواد آلی و فلزات سنگین و سمی در خاک افزایش می یابد. به این حالت آلودگی خاک می گوییم.

اگر شرایط مناسبی برای باکتری ها و قارچ ها و مواد مضر در خاک ایجاد شود، این موجودات در خاک شروع به رشد و تکثیر می کنند و برای ریشه گیاه یک خطر محسوب می شوند. این شرایط می تواند به ریشه درختان بزرگ گردو آسیب بزند. با آزمایش خاک باغ گردو مقدار تمامی مواد خاک اندازه گیری می شود و سپس، با مقادیر استاندارد مقایسه می شود و پس از تایید خاک، می توان شروع به کاشت نهال کرد.

انواع آزمایش خاک باغ گردو کدام اند؟

 • سنجش میزان غلظت مواد اکسیژن دار در خاک
 • اندازه گیری ترکیبات حاوی فسفر
 • اندازه مقدار کاتیون های فلزی
 • درصد کربن موجود در مواد خاک
 • اندازه گیری درصد رطوبت
 • اندازه گیری میزان پی اچ خاک
 • سنجش مقدار شوری خاک
 • اندازه گیری درصد عناصر فلزی
 • اندازه گیری درصد عناصر فلز سنگین در خاک
 • اندازه گیری مواد آلی موجود در خاک

بهترین موقع برای آزمایش خاک باغ گردو چه زمانی است؟

بهترین زمان برای آزمايش خاك باغ گردو، اول بهار و اواخر پاییز است. در این زمان ها فعالیت و كارها در فضای سبز نسبتاً كم است و نتایج می تواند برای كود دهی پاییزه یا بهاره مورد استفاده قرار گیرد. آزمايش پاییزه امكان كاربرد كود را همراه با زیر و رو كردن خاك در پاییز یا زمستان فراهم می سازد؛ ولی آزمایش بهاره وضعیت تغذیه ای را خصوصاً در مورد نیتروژن بهتر نشان می دهد.

 

 آزمایش خاك باغ گردو و خریدن كود و دادن آن به زمین حدود دو تا سه هفته به طول می انجامد.

نمونه برداری از خاک چگونه انجام می شود؟

برای آزمایش خاک باغ گردو، نیازمند نمونه برداری از خاک هستیم. برای نمونه برداری از خاک، اصولی خاص باید مورد توجه قرار گیرند که در ادامه به بررسی آن ها می پردازیم.

آمازیش خاک گردو چیست

 1. نمونه برداری باید به صورت سطحی در عمق ۰ تا ۳۰ سانتی متر یا نمونه برداری عمقی، با عمق استاندارد باشد.
 2. نمونه باید از جاهایی برداشته شود که کود یا سم وجود نداشته باشد.
 3. نمونه باید از جاهایی که درخت گردو بر روی آن ها سایه انداخته است، نباشد.
 4. وسایلی که برای نمونه برداری استفاده می شوند باید کاملا تمیز و عاری از هر گونه میکروبی باشند.
 5. قبل از احداث باغ گردو باید نمونه برداری به پایان رسیده باشد.
 6. بعد از هر مرحله نمونه برداری، هر نمونه باید در ظرفی ریخته شده و برچسب اسمی بر روی آن ها قرار داده شود.
 7. باید به این موضوع توجه داشت که نمونه برداری برای آزمایش خاک باغ گردو، با نمونه برداری برای احداث باغ میوه تفاوتی جزئی دارد.
 8. باغدار به تنهایی نمی تواند آزمایش خاک باغ گردو را انجام دهد و این آزمایش ها نیازمند افراد حرفه ای با دستگاه های پیشرفته است.

سخن پایانی

آزمایش خاک باغ گردو مسئله مهمی است و نباید آن را کم اهمیت دانست؛ یک غفلت و کوتاهی ممکن است ضربه اقتصادی سنگینی به بار آورد. در نتیجه آزمایش خاک باغ گردو را دست کم نگیرید و اگر زمینی دارید و می خواهید کار خود را شروع کنید، قبل از هر کاری اول آزمایش انجام دهید. همانطور که در بالا نیز گفته شد، نمونه برداری از خاک بهتر است در اول بهار یا آخر پاییز انجام شود.

آزمایش خاک باغ گردو با هدف اندازه گیری پی اچ، مواد آلی، مواد معدنی، مقادیر فلزات سنگین و… در خاک انجام می شود. مواردی نیز توسط مجموعه معتبر پالیز در این محتوا ارائه که رعایت آن ها به بهبود کیفیت نمونه گیری کمک می کند و آزمایش نتیجه بهتری نیز خواهد داشت.

پالیز، بزرگترین نهالستان گردو در شمال غربی کشور است که با بیش از نیم قرن تجربه و مدیریت جناب آقای سعید قاسمی، به ارائه خدماتی تخصصی در زمینه فروش و پیش فروش انواع نهال گردو از قبیل پیش خرید نهال گردو شناسنامه دار مورد تایید جهاد کشاورزی به صورت مستقیم و غیر مستقیم و همچنین خدمات مرتبط با باغداری همچون احداث باغ، آبیاری، کوددهی، هرس، آفت زدایی، بستر سازی، آزمایش و اصلاح خاک و … می پردازد؛ جهت کسب اطلاعات بیشتر با مشاوران و متخصصان این مجموعه در ارتباط باشید!

تماس با پالیز گردو