پیش فروش نهال گردو آغاز شد.پیش خرید انواع نهال گردو در اولین بزرگترین مرکز تخصصی گردو در ایران بزرگترین تولید کننده انواع نهال گردو در کشور.کلیه نهال های مجموعه پالیز گردو زیر نظر مهندسین جهاد کشاورزی و کلینیک گیاه پزشکی و کادر فنی مجرب همراه با شناسنامه و گواهی بهداشت تولید و صادر می گردد. افتخار خانواده ما تجربه ۱۰۰ سال تولید نهال گردوست.پالیز گردو با فعالیت ۱۰۰ ساله در زمینه کاشت نهال گردو جدآ جد (پدر به پسر) بعنوان تولید کننده اختصاصی نهال گردو در ایران شناخته شده که فعالیت پیوند گردو را از سال ۸۴ اغاز نموده است

مدیریت 09144501003
مشاوره 09144501007

از آفت مگس پوست خوار گردو چه می دانید؟

آفت مگس پوستخوار گردو؛امروزه در كشور ما خرید و پرورش نهال گردو یکی از پرسودترین مشاغل برای باغداران عزیز به شمار مي رود. نهال گردو زود به بار می نشیند و در کمتر از 3-4سال پس از کاشت،  به سن بلوغ می رسد و محصول دهی حد اکثری را آغاز می کند. بیماری های متعددی هستند که درخت های گردو را تهدید می کنند و بی توجهی به آن ها سبب بروز آسیب های جدی به درخت می شود و در نهایت مشکلات اقتصادی زیادی نیز به بار می آورد.

یکی از بیماري های جدی که درخت گردو را تهدید می‌کند، آفت مگس پوستخوار گردو است كه پالیز به عنوان معتبر ترین مرجع خرید اینترنتی نهال گردو در ادامه به توضیح آن خواهد پرداخت.

آفت مگس پوستخوار گردو چیست؟

آفت مگس پوستخوار گردو گردو، یک آفت است که پیدایش آن، از شرق کوه های راکی آغاز شده و اولین بار از کالیفرنیا و شمال غربی اقیانوس آرام و جنوب مرکزی ایالت متحده به وجود آمده و امروزه در تمام غرب آمریکای شمالی هم پخش شده است و همچنان در حال گسترش است.

علائم آفت مگس پوستخوار گردو

این آفت، اول از پوسته سبز گردو تغذیه می کند و روی آن لکه هایی به وجود می آورد. این لکه ها را به هیچ وجه نمی توان از گردو جدا کرد و وقتی آلودگی ها روی پوسته زیاد شد، مغز گردو چروکیده و قهوه ای می شود.

چگونه می توان آفت مگس پوستخوار را تشخیص داد؟

 • این مگس ها از نظر اندازه مانند مگس های خانگی هستند و به راحتی می توان آن ها را تشخیص داد.
 • آفت مگس پوستخوار گردو، قهوه ای رنگ، با نیم دایره هایی زرد در پشت است و بال های شفاف و نوارهای بزرگ قهوه ای مایل به سیاه در جسم خود دارد. آفت مگس پوستخوار گردو، اول از پوسته سبز گردو تغذيه مي كند و از طریق آسیب های پوسته پردو قابل تشخیص است.
 • اين آفت، در مناطق شهری که درختان هلو و گردو در نزدیکی هم رشد می کنند، بیشتر وجود دارد و در باغ های تجاری به ندرت دیده می شود.
 •  این آفت، از اوایل تابستان تا اواخر آن، شروع به حمله می کند و در زیر پوست گردو تخم گذاری کرده و رشد می کند.
 • آفت مگس پوستخوار گردو را به راحتي می توان با علائمي مثل سوراخ هایی تونل مانند در گردو، سیاه یا چروکیده شدن گردو، نرم و پوسیده بودن گردو، كپك زدن و افتادن گردو قبل از برداشت، و لكه هاي سياه بر روي آن، تشخیص داد.

میزبان هایی از آفت مگس پوستخوار گردو که دارای یک نوزاد با عنوان انگل است پذیرایی می کنند که تخم های خود را بعد از تخم گذاری روی پوسته گردو می شکنند، این  مسئله به نوبه خود نشان از آزاد کردن آلودگی می باشد. آن ها همان گردو های آلوده شده توسط میزبان ها را مجددا با وارد کردن انگل از طریق شکاف سطحی، به داخل گردو آلوده می کنند. در کل اندازه مگس بالغ در میوه های گردو بزرگ تر است و تشخیص آن از این طریق با سهولت مکن است.

آیا روشي براي از بين بردن آفت مگس پوستخوار وجود دارد؟

تخم ها و لاروها در پوسته گردو پنهان هستند و هنگامی که تخم ریزی دو پوسته اتفاق افتاد،، لارو ها در جایی رشد می کنند که نمی توان به آنها دسترسی داشت، به همين دليل حشره کش ها تاثيري بر روي آن ها ندارند و نمي توانند آن ها را از بین ببرند. درختان گردوي بالغي که ارتفاع بيش از ۱۰ متر دارند، برای دسترسی مگس ها دشوار اند و تا حد زيادي از آفت مگس پوستخوار گردو جلوگيري مي شود. اما اگر اندازه درخت گردو کمتر از ۱۰ متر بود راه كار هايي براي جلوگيري از این آفت وجود دارد:

 • می توانید در نزدیکی گردو های در حال رشد، تله گذاری کنید.
 • درخت هاي گردو در حال رشد را دو بار در هفته به طور دقیق، چك كنيد.
 • در صورت زياد بودن آفت مگس پوستخوار گردو، در يك دوره سه روزه از اسپینوساد استفاده كنيد. مي توانيد به جاي اسپينوساد در يك دوره هفت الي ده روزه از حشره كش استفاده كنيد.
 • می توانید مگس های بزرگسال و بالغ را با استفاده از تله های مستطیلی چسبناک، سبز و کروی شکل که شبیه به میوه های در حال رشد هستند، شکار کنید.
 • ماهی یکبار از محلول آمونیاک  در برابر آفت مگس پوست خوار استفاده کنید.

سمپاشی آفت مگس پوستخوار گردو

 • 1یا 2 هفته قبل از شکافتن پوسته های میوه سم پاشی انجام دهید.
 • از آفت‌ کش ماگت های سیبی که با کربنات آمونیوم فوق العاده شارژ شده اند، تا آفت مگس پوستخوار گردو را جذب کنند، استفاده کنید.
 • از تکنیک‌های تزریقی استفاده کنید. تکنیک های تزریقی، دارای چندین مزیت نسبت به سم‌ پاشی معمولی هستند. مزیت هایی مثل استفاده از مقدار کمتر ماده برای از بین بردن آفت های بیشتر، دسترسی مستقیم به محیط غذایی لاروها بدون حساسیت و مشکل سمی برای انسان ها، قابلیت نگهداری در ظروف در بسته برای محافظت طولانی‌ مدت از آفت ‌کش ها و ایمن بودن برای موجودات دیگر به غیر از آفت مگس پوستخوار گردو ، از جمله مزایای تکنیک های تزریقی می باشند.

سخن پایانی

همان طور که گفته شد، آفات زیادی درخت های گردو را تهدید می کنند. آفت مگس پوستخوار گردو، یکی از آفات اصلی در اروپا و آمریکا است که درختان گردو را تحت تأثیر قرار می دهد. در زمان حیات لاروها، رشد و پرورش آن ها می تواند بیش از دو ماه طول بکشد و در این مدت، لارو ها از بافت پوست گردو تغذیه کرده و سبب ایجاد لکه های قهوه ای مایل به سیاه  بر روی پوست گردو شوند. علاوه بر این، میوه آلوده به مگس پوست خوار، به راحتی می تواند هسته خوراکی و سطح پوسته را آلوده کند. آفت مگس پوستخوار گردو، باعث کند شدن عملکرد رشد گردو می شود، مغز میوه گردو را می پوساند و پس از آن گردوی آلوده به همراه پوسته ها از درخت می ریزند. روش های متعددی برای از بین بردن و یا جلوگیری از این آفت وجود دارد که با استفاده از آن ها می توان از ضرر های احتمالی جلوگیری کرد و مجموعه پالیز به جهت سهولت این امر برای باغداران عزیز، به آن ها پرداخت.

مجموعه پالیز بزرگ ترین، تخصصی ترین و معتبر ترین نهالستان گردو در شمال غربی کشور است که با بیش از نیم قرن تجربه تحت مدیریت جناب آقای سعید قاسمی، افتخار ارائه خدمات به صورت مستقیم  غیر مستقیم به مخاطبان را دارد. دریافت خدماتی همچون خرید نهال گردو شناسنامه دار، لیبل دار، پیوندی مورد تایید جهاد کشاورزی و ژنوتیپ ها، خدمات مرتبط با احداث باغ، آبیاری، کود دهی، هرس، بستر سازی، اصلاح خاک، درمان بیماری های گیاهی و مواردی از این قبیل، به واسطه نهالستان پالیز ممکن بوده و متخصصان و مشاوران مجرب این محجموعه آماده پاسخگویی به مشتریان و مخاطبان عزیز می باشند؛ جهت کسب اطلاعات بیشتر، با پالیز در ارتباط باشید.

تماس با پالیز گردو