پیش فروش نهال گردو آغاز شد.پیش خرید انواع نهال گردو در اولین بزرگترین مرکز تخصصی گردو در ایران بزرگترین تولید کننده انواع نهال گردو در کشور.کلیه نهال های مجموعه پالیز گردو زیر نظر مهندسین جهاد کشاورزی و کلینیک گیاه پزشکی و کادر فنی مجرب همراه با شناسنامه و گواهی بهداشت تولید و صادر می گردد. افتخار خانواده ما تجربه ۱۰۰ سال تولید نهال گردوست.پالیز گردو با فعالیت ۱۰۰ ساله در زمینه کاشت نهال گردو جدآ جد (پدر به پسر) بعنوان تولید کننده اختصاصی نهال گردو در ایران شناخته شده که فعالیت پیوند گردو را از سال ۸۴ اغاز نموده است

مدیریت 09144501003
مشاوره 09144501007

قارچ میکوریزا روی نهال گردو چه فوایدی دارد؟

صاحبان باغ درخت گردو، جزو سودمند ترین افراد باغدار محسوب می شوند. درخت گردو زود بار می دهد و باغداران می توانند پس از گذشت زمان کمی به تولید انبوه برسند. یک باغدار که باغ گردو دارد، تمامی عوامل تهدید کننده درخت گردو را  می شناسد و یا به خوبی در مورد آن ها تحقیق می کند. امروز در این مقاله، به توضیح قارچی به نام قارچ میکروریزا روی نهال گردو می پردازیم. خوب است بدانید قارچ میکوریزا روی نهال گردو، نه تنها آسیبی به نهال گردو نمی زند، بلکه سبب تقویت و بهبود آن می شود و در جذب بیشتر مواد غذایی از خاک کمک می کند. این قارچ فواید بسیار دیگری نیز دارد که پالیز به عنوان تخصصی ترین مرکز فروش انواع نهال گردو در ادامه به توضیح آن می پردازد. وقتی کلمه میکوریزا به گوش شما می رسد، باید بدانید توصیف کننده یک همزیستی بین گیاه است. میکوریزا یک قارچ است که همزیستی با ریشه های نهال گردو دارد. بسیاری از گیاهان آوند دار از این قارچ بهره مند هستند.

قارچ میکوریزا درخت گردو

قارچ میکوریزا روی نهال گردو چه تاثیری دارد؟

قارچ میکوریزا روی نهال گردو، از قارچ هایی است که در ریشه قرار دارد. این قارچ یکی از بهترین قارچ هاست که نقشی اساسی برای درختان گردو و دیگر گیاهان دارد و شرایط بسیار خوبی برای آن ها مهیا می کند. این قارچ، به درون بافت ریشه میزبان نفوذ می کند و اندام مکنده را به داخل و بین سلول های میزبان می فرستد و برخی از مواد آلی مورد نیاز خود را به دست می آورد.در جذب آب و مواد معدنی، انحلال مواد نامحلول، معدنی کردن مواد آلی خاک اطراف ریشه و جذب آن ها به وسیله ریشه، بیوسنتز برخی از هورمون ها و انتقال آن ها به گیاه میزبان کمک می کند.

مزایای قارچ میکوریزا چیست؟

همانطور که بیان شد، قارچ میکوریزا به هیچ عنوان جزء آفات درخت گردو به شمار نمی رود و حتی مزایایی را برای این درخت تجاری، به همراه دارد؛ در ادامه به شرح برخی از این مزایا می پردازیم.

کمک به نهال برای جذب مواد غذایی

یکی از خصوصیات بسیار خوب قارچ میکوریزا روی نهال گردو، این است که به نهال گردو در جذب هر چه بهتر و بیشتر مواد غذایی کمک می کند. این قارچ یک مکمل بسیار عالی برای جذب مواد غذایی است. فسفر، یکی از مهم ترین عناصر مورد نیاز گیاهان است. قارچ میکوریزا روی نهال گردو به جذب هر چه بیشتر فسفر کمک می کند. این قارچ به جذب پتاسیم نیز کمک می کند. قارچ میکوریزا، مثل یک کود زیستی عمل می کند و بسیار برای ریشه گیاه و همچنین هاک مفید است.

سبب پایداری بیشتر نهال گردو در برابر بیماری ها می شود

یکی دیگر از خصوصیات خوب قارچ میکوریزا روی نهال گردو، بالا بردن مقاومت درخت گردو در برابر بیماری های متنوع است. بیماری های متعددی وجود دارد که در صورت وجود این قارچ همزیست، نمی توانند درخت های گردو را از بین ببرند و میزان باردهی و کیفیت درخت ها را به حداقل برسانند؛ بنابراین قارچ میکوریزا روی نهال گردو، یک سد در برابر بیماری ها به حساب می آید.

قارچ میکوریزا گردو

قارچ میکوریزا، یک حالت پوششی بر روی ریشه نهال گردو ایجاد می کند که همین یک زره حفاظتی برای آن محسوب می شود و باعث در امان ماندن ریشه از سایر بیماری ها می شود.

جذب بیشتر نیتروژن با همزیستی میکوریزا

این قارچ ها می تواند میزان بسیار زیادی نیتروژن را به خود جذب کند و بخش عمده نیاز درخت گردو در رابطه با این عنصر را تامین کند.

آیا تسریع روند رشد نهال گردو با میکوریزا ممکن است؟

هورمون اکسین و دیگر هورمون ها را برای رشد بهتر تحریک می کند و بعلاوه، به افزایش ارتفاع و قطر و کیفیت نهال نیز کمک زیادی می کند.

بالا بردن مقاومت ریشه با قارچ میکوریزا روی نهال گردو چگونه است؟

وقتی قصد جا به جایی نهالی را داشته باشیم، برای مثال تصمیم می گیریم نهالی را از گلدان به باغ منتقل کنیم، ریشه آن گیاه ضعیف می شود و پایداری ریشه نهال پایین می آید؛ اما وجود این قارچ درصد نابودی ریشه را کاهش می دهد.

این قارچ سبب به وجود آمدن هورمون هایی تحریک کننده برای رشد نهال گردو می شود. یکی از مشکلاتی که در هنگام انتقال نهال گردو به یک زمین وجود دارد، این است که در این میان ممکن است بسیاری نهال ها در همین انتقال ها از بین بروند اما با وجود قارچ میکوریزا روی نهال گردو، از بین رفتن و خرابی نهال ها کاهش پیدا کند.

کمک به جلوگیری از فرسایش خاک توسط میکوریزا

این قارچ به تهویه ی ذرات خاک بسیار کمک می کند و از فرسایش خاک جلوگیری می کند. این قارچ به بهبود کیفیت خاک نیز کمک می کند.

قارچ میکوریزا روی نهال گردو چگونه تنش های شوری و حرارتی را کاهش می دهد؟

قارچ میکوریزا روی نهال گردو، موجب کاهش مجموعه ای از تنش ها مثل آلودگی، شوری و حرارت می شود.

کود قارچ میکوریزا گردو

سخن پایانی

پالیز در این مقاله به قارچ میکوریزا و فواید آن برای درخت ها و نهال های گردو پرداخت؛ قارچ میکوریزا از نظر کشاورزی اهمیت فوق العاده ای دارد زیرا اغلب گیاهان زراعی و باغی دارای این نوع قارچ هستند. در این همزیستی گیاه و قارچ از یکدیگر سود میبرند. این همزیستی سبب تسریع تبادل عناصر غذایی بین گیاه میزبان و قارچ می شود.

همچنین این قارچ سبب بهبود جذب نیتروژن، پتاسیم، منیزیم، مس و روی در خاک فقیر می شود. مزیت این قارچ، افزایش منطقه تخلیه عناصر غذایی به وسیله ریشه های میکوریزایی نسبت به گیاهان غیر میکوریزایی است. نتایج آزمایش های متعدد نشان داد که قارچ های میکوریزا راهکاری ارزان و کم انرژی جهت کمک به افزایش اثر بخشی زراعی سنگ فسفات می باشند.

شواهد زیادی وجود دارد که نشان می دهد ریشه های گیاهان میکوریزایی قادر به استفاده از منابع نامحلول فسفر در خاک که قابل دسترس ریشه گیاه نیستند، می باشند. در گزارشی مشخص شده است که قارچ های میکوریزا جذب عناصر غذایی کم تحرک به خصوص فسفر و روی را در گیاهان میکوریزایی افرایش داده که نشان دهنده نقش بسیار مثبت همزیستی این قارچ با نهال گردو است. همه این ها فواید قارچ میکوریزا برای درختان و نهال های گردو را تایید می کنند.

نهالستان پالیز بزرگترین نهالستان گردو در شمال غربی کشوراست که با بیش از نیم قرن تجربه و مدیریت جناب آقای سعیدقاسمی،به ارایه خدماتی همچون خرید عمده انواع نهال گردو،احداث باغ،کاشت نهال،آبیاری،هرس،کوددهی،آفت زدایی، ،درمان بیماری های گیاهی و مواردی از این قبیل می پردازند،دریافت خدمات و خرید محصولات این مجموعه به صورت حضوری و غیر حضوری امکان پذیر بوده و مخاطبان می توانند به واسطه برقراری ارتباط با مشاوران مجرب پالیز،در رابطه با سایر خدمات دریافت کنند و با آگاهی کامل، نسبت به استفاده از محصولات این مجموعه،اقدام نمایندبنابراین جهت کسب اطلاعات بیشتر، با مشاوران این مجموعه در تماس باشید.

تماس با پالیز گردو