پیش فروش نهال گردو آغاز شد.پیش خرید انواع نهال گردو در اولین بزرگترین مرکز تخصصی گردو در ایران بزرگترین تولید کننده انواع نهال گردو در کشور.کلیه نهال های مجموعه پالیز گردو زیر نظر مهندسین جهاد کشاورزی و کلینیک گیاه پزشکی و کادر فنی مجرب همراه با شناسنامه و گواهی بهداشت تولید و صادر می گردد. افتخار خانواده ما تجربه ۱۰۰ سال تولید نهال گردوست.پالیز گردو با فعالیت ۱۰۰ ساله در زمینه کاشت نهال گردو جدآ جد (پدر به پسر) بعنوان تولید کننده اختصاصی نهال گردو در ایران شناخته شده که فعالیت پیوند گردو را از سال ۸۴ اغاز نموده است

مدیریت 09144501003
مشاوره 09144501007

بهترین زمان کاشت نهال گردو

درخت گردو یک درخت قدرتمند و زیبا با عمر طولانی است. برای اینکه بتوانید از درخت گردوی خود بهترین استفاده را ببرید و درخت شما به خوبی رشد کند و محصول بدهد، باید نکات مهم درباره ی چگونگی کاشت نهال گردو را بدانید. عواملی همچون زمین و جنس خاک مناسب جهت کاشت نهال گردو، روش کاشت نهال گردو؛ فاصله استاندارد نهال گردو و بهترین زمان کاشت نهال گردو و… در رشد مناسب درخت گردو بسیار تاثیر گذار است. در این مقاله قصد داریم تا شما را با مهم ترین فاکتورها در کاشت نهال گردو آشنا کنیم. تا انتهای مقاله همراه ما باشید.

بهترین زمان کاشت نهال گردو

معمولا باغدارانی که قصد راه اندازی یک باغ جدید دارند یا قصد دارند به باغ خود رنگ و روی تازه ای بدهند، باید بدانند بهترین زمان کاشت نهال گردو چه زمانی است.

بهترین زمان کاشت نهال گردو به عوامل بیشماری بستگی دارد. چند عامل تصمیم گیری در آن موارد زیر است :

 • میزان ریشه ی نهال
 • میزان رشد نهال در گلدان
 • زخمی شدن یا نشدن ریشه ی نهال
 • دمای کاشت در زمان کاشت
 • میزان آبیاری
 • و…

برخی معتقدند که بهترین زمان کاشت نهال گردو در فصل زمستان است. دلیل آنها از انتخاب این زمان، زمان خواب نهال است. اگر نهال خواب را بکاریم به نهال شوک وارد نمیشود. همچنین در رشد آن نیز بسیار تاثیرگذار است. این نظر تا حدی صحیح است. برای اینکه بدانیم بهترین زمان کاشت نهال گردو چه زمانی است حتما این مقاله را تا انتها بخوانید.

بهترین زمان کاشت نهال گردو

چرا کاشت نهال در فصل پاییز خوب است.

کاشت نهال گردو در فصل پاییز فکر خوبی است به این دلیل که ریشه ی گیاهان برای رشد به هوای خنک احتیاج دارند. درنتیجه در پاییز و فصل بعدی که زمستان است به خوبی میتوانند رشد کنند. دلیل بعدی بارندگی زیاد در فصل پاییز و زمستان است. همانطور که میدانیم پس از کاشت نهال باید به طور مرتب آن را آبیاری کنیم. درنتیجه در بارندگی پاییزی به خوبی نهال سیراب میشود.

چرا کاشت نهال در فصل پاییز خوب نیست.

کاشت نهال در فصل پاییز مراقبت های آن را نیز افزایش میدهد. اگر زمستان سختی در پیش داشته باشید، سرما و یخبندان میتواند ریشه ی درختان را ضعیف کند همچنین آب رسانی به آن را به حداقل برساند. این موضوع حتی میتواند باعث خشکی گیاه بشود. درکاشت نهال در فصل پاییز باید از شرایط آب وهوایی منطقه ی باغ خود اطلاع داشته باشید تا احتمال یخبندان و سرمای شدید در آن وجود نداشته باشد. به طور کلی در مناطقی که باغ، پس از پاییز دچار یخبندان زمستانه نشود، میتوانیم نهال گردوی خود را در فصل پاییز بکاریم. اما بهترین زمان کاشت نهال گردو برای مناطق بسیار سرد؛ اواخر فصل زمستان یا اوایل بهار است.

در مناطق نیمه بالایی و شرقی کشور بهترین زمان کاشت نهال گردو در ماه اسفند است. در این ماه هوا روبه گرم شدن است و هوای خنک آن مناسب رشد ریشه است. در فصل بعدی یعنی بهار نیز که هوا نه خیلی گرم است و نه خیلی سرد احتمال آسیب رسیدن به ریشه نیز به بسیار کم است. اما در شهرهای جنوبی کشور به این علت که آب و هوا از ماه اسفند به بعد رو به گرم شدن است برای کاشت نهال مناسب نیست.

بهترین زمان کاشت نهال گردو برای مناطق سردسیر وقتی که هوای سرد زمستان رو به گرم شدن میرود است. البته نهال درخت گردو بسیار مقاوم است و میتوان آن را در فصل پاییز نیز کاشت. این نهال میتواند سرمای زمستان را تحمل کند. ریشه ی درخت گردو در فصل پاییز و زمستان به خوبی در خاک گسترش میابد و رشد میکند. فصل بهار و تابستان نیز میتواند شاخه و برگ های خود را رشد بدهد.

گردو در اکثر خاک ها رشد میکند اما برای اینکه بدانیم خاک مناسب جهت کاشت نهال گردو کدام است، ادامه ی این مطلب را از دست ندهید.

 

خاک مناسب جهت کاشت نهال گردو

آماده سازی خاک مناسب جهت کاشت نهال گردو در میزان رشد و عملکرد درخت شما بسیار تاثیرگذار است. ریشه ی نهال باید تمامی عناصر مورد نیاز خود را از خاک دریافت کند. به همین دلیل حتما قبل از کاشت نهال باید به خاک آن توجه کرد. خاک مناسب جهت کاشت نهال گردو، خاک مرطوب، ماسه ای و نسبتا عمیق است. این خاک به ریشه اجازه میدهد تا بتواند به اندازه ی کافی رشد کند. نهال گردو به آرامی رشد میکند. نهال گردو در خاک های اسیدی یا خنثی بسیار بهتر از خاک های قلیایی رشد خواهد کرد. مواد معدنی در خاک با PH 6 تا 7 میتوانند بهتر جذب گیاهان بشوند.

آماده کردن خاک یعنی خاک رویی؛ خاک زیرین و زهکشی خاک و تجزیه پذیری خاک را به طور دقیق مورد آزمایش قرار دهیم. سپس در صورت نیاز آن را اصلاح کنیم تا مواد مغذی و معدنی مورد نیاز را به آن اضافه کنیم.

 

اگر خاک ما نامناسب برای کاشت نهال بود چه کنیم؟

 • خاک هایی که PH آنها کمتر از 6 است، باغداران برای حل این مشکل به خاک آهک اضافه میکنند. این خاک در مدت یکسال اصلاح میشود.
 • خاک آهکی : این خاک باعث ایجاد کلروز در گیاه میشود، بیشتر خاک های کشور ما خاک های قلیایی است.
 • خاک رسی : این خاک ها مانع رسیدن آب و اکسیژن کافی به ریشه گیاه میشود، به همین دلیل حتما باید با کود دامی و مالچ و کاه اصلاح شوند.
 • خاک های کم عمق : این خاک ها درون خود سنگ و کلوخ و سنگ ریزه زیاد دارند و با استفاده از آبیاری و خاک ورزی و استفاده از کود سبز آن را اصلاح کرد.

فواصل کاشت نهال گردو

نکته ی مهمی که در هنگام کاشت نهال گردو باید به آن توجه کنید فاصله استاندارد نهال گردو و پراکندگی آنها از یکدیگر است. فاصله کاشت درخت گردو در گرده افشانی درختان بسیار تاثیر گذار است. چرا که در برخی از ارقام گردو گلهای نر و ماده همزمان باز نمیشوند. همچنین به درخت اجازه میدهد تا میزانی که بخواهد رشد کند. یک درخت گردو حتی میتواند 25 تا 35 متر رشد کند به همین دلیل باید فاصله ی استاندارد نهال گردو را در نظر بگیریم. (نکته: نهال های پیوندی قد کوتاهتر و گستردگی کمتری دارند.)

فواصل کاشت نهال گردو آن طور که گفته میشود بین 6 تا 7 متر است. توجه داشته باشید که درخت گردو باید حداقل 8 متر از خانه یا حصار شما فاصله داشته باشد.

فاصله استاندارد نهال گردو

قاصله کاشت نهال گردو

نکات مهم در فاصله استاندارد نهال گردو موارد زیر است :

 • توجه کنیم که هرچه تعداد درختان در یک زمین بیشتر باشد طبیعتا محصول بیشتری برداشت میکنیم.
 • یک درخت 20 تا 30 سال در سرجای خود می‌ایستد و ریشه هایش در زمین حرکت میکنند. نباید فاصله ی نزدیک کاشت درخت باعث شود تا ریشه نتواند از خاک به درستی تغذیه کند.
 • نوع گردو در میزان فاصله ی آن ها تاثیرگذار است.
 • هرس و حذف درختان اضافی بستر مناسب برای کشت متراکم را ایجاد میکند.
 • اگر درختان به یکدیگر نزدیک باشند شاخه و برگ های درختان مانع از رسیدن نور به سایر درختان خواهد شد.

چگونگی کاشت نهال گردو

مراحل کاشت نهال گردو به ترتیب زیر است :

 • انتخاب زمین: ریشه درخت گردو میتواند تا عمق 3 متر در خاک نفوذ کند. به همین دلیل خاک مناسب جهت کاشت نهال گردو نباید دارای سنگ و کلوخ باشد که ریشه نتواند در آن حرکت کند.
 • آماده کردن زمین: افزدون مواد آلی، میتواند خاک های شنی را به هم متصل کند در این صورت مواد مغذی را برای ریشه ی درخت حفظ میکند. از طرفی باعث میشود تا ذرات رس و سیلت از هم جدا شوند و ریشه بتواند راحت تر در خاک حرکت کند. اضافه کردن برگ های خرد شده به خاک میتواند باعث نفوذ پذیری بیشتر خاک بشود. برگ های خرد شده باعث میشوند تا زمان تبخیر رطوبت خاک کمتر شود.
 • انتخاب بهترین زمان کاشت نهال گردو: این مورد در بخش اول مقاله به صورت کامل توضیح داده شد.
 • حفر گودال: برای حفر گودال توجه کنید که گودال حفر شده برای کاشت نهال گردو، باید 50 سانتی متر یا بیشتر باشد. عرض گودال نیز باید حدود یک متر باشد. در گودال میتوانید کمپوست تازه، کودهای دامی مخلوط شده با کود شیمیایی و برگ های خرد شده یا کود چمنی بریزید. با اینکار به رشد سریعتر نهال کمک خواهید کرد.
 • کاشت نهال: هنگام کاشت نهال؛ یک تکه چوب صاف 60 سانتی متری در کنار نهال به صورت ایستاده قرار دهید این کار باعث میشود تا نهال به صورت صاف رشد کند و انحرافی در آن وجود نداشته باشد. توصیه میشود چوبی که به عنوان ستون از آن استفاده میکنید چوب درخت بلوط باشد. همچنین برای اینکه نهال های جوان شما سرمازده نشوند، میتوانید از رنگ مخصوص استفاده کنید.
 • کوددهی: هدف از کوددهی درواقع تغذیه ی بهتر درختان است. در واقع با کوددهی عناصر مورد نیازی که در خاک کمتر وجود دارد را به آن اضافه میکنیم. ازت، فسفر، پتاسیم، روی، بر، منگنز؛ آهن، مس، منیزیم از جمله مواد معدنی هستند که با استفاده از کود باید به درخت برسانیم.
 • هرس: 4 هدف اصلی از هرس درختان 1.کنترل رشد بی رویه درخت 2.تولید شاخه های جوان و بارورتر 3.حفظ رشد درخت و باردهی سیخک ها 4.حذف شاخه های مزاحم و امکان تغذیه بهتر سایر شاخه ها است. بهتر است عملیات هرس در اوایل بهار انجام شود.
 • آبیاری مناسب: ریشه های نهال جوان توان کمی دارند به همین دلیل نمیتوانند رطوبت خاک را دریافت کنند. توصیه میشود بعد از کاشت نهال حتما آن را آبیاری کنید؛ در سال اول کاشت نهال احتیاج به آبیاری بیشتری دارد و در سال های بعد، میتوانید در فاصله زمانی بیشتری درختان خود را آبیاری کنید. سیستم آبیاری قطره ای یک روش هوشمند و بهینه که برای باغ های گردو بسیار مناسب است. در مناطق نسبتا خشک باید درخت گردو را به طور منظم آبیاری کنید.

نتیجه گیری

همانطور که گفته شد بهترین زمان کاشت نهال گردو در فصل بهار یا تابستان و حتی در پاییز نیز هست. نهال های تازه توان کمتری دارند و در مقابل سرمای شدید آسیب میبینند به همین دلیل بهتر است نهال خود را در اواخر بهار تا اوایل پاییز بکارید، تا زمانیکه به به فصل زمستان میرسید درخت توانسته باشد کمی قوت بگیرد و سرمای زمستان را تاب بیاورد. برای مناطق سردسیری بهتر است نهالتان را در اواخر بهار بکارید. برای کاشت در باغ بهتر است از نهال پیوندی استفاده کنید. نهالستان سعید قاسمی با شماره ی ثبت اختراع و شناسنامه ی معتبر؛ دارای تاییدیه و مجوز رسمی از جهاد کشاورزی و وزارت بهداشت با بیش از نیم قرن تجربه در زمینه ی فروش انواع ارقام نهال گردو میباشد. لطفا هرگونه سوال درباره ی کاشت یا خرید نهال گردو دارید با کارشناسان ما در نهالستان پالیز گردو تماس بگیرید.

تماس با پالیز گردو