پیش فروش نهال گردو آغاز شد.پیش خرید انواع نهال گردو در اولین بزرگترین مرکز تخصصی گردو در ایران بزرگترین تولید کننده انواع نهال گردو در کشور.کلیه نهال های مجموعه پالیز گردو زیر نظر مهندسین جهاد کشاورزی و کلینیک گیاه پزشکی و کادر فنی مجرب همراه با شناسنامه و گواهی بهداشت تولید و صادر می گردد. افتخار خانواده ما تجربه ۱۰۰ سال تولید نهال گردوست.پالیز گردو با فعالیت ۱۰۰ ساله در زمینه کاشت نهال گردو جدآ جد (پدر به پسر) بعنوان تولید کننده اختصاصی نهال گردو در ایران شناخته شده که فعالیت پیوند گردو را از سال ۸۴ اغاز نموده است

مدیریت 09144501003
مشاوره 09144501007

اصلاح خاک های آهکی، امری مهم در رشد درخت گردو

خاک، رکن اصلی کشاورزی و در واقع خورد و خوراک انسان هاست. بنابراین سلامت و استاندارد آن فاکتوری است که به طور مستقیم روی محصولاتی که از آن کشت می شود تاثیر می گذارد. هرخاک باید مواد مغذی و مناسب برای رشد گیاهان را در خود داشته باشد. در بسیاری از موارد خاک به خصوص خاک آهکی از این مواد مهم برخوردار نخواهد بود. پس باید در جهت تقویت و اصلاح خاک های آهکی، موادی توسط نیروی انسانی به خاک تزریق شود و یا در مواردی که خاک دچار بیماری شده با روش های مناسب به رفع آن پرداخته شود.

نکات ملزوم رعایت در اصلاح خاک های آهکی کدام اند؟

پی اِچ یکی از مولفه های مهم در تعیین سلامتی خاک به شمار می رود و زمانی که این مولفه دچار تغییر و نوسان شود بستر کاشت(خاک) را دچار مشکل می سازد. به طور کلی اصلاح پی اِچ خاک کار دشواری به شمار می رود و تمامی فعالان در عرصه کشاورزی سعی می کنند تا آن را روی عددی خاص ثابت نگه دارند. خاک دارای خواصی مانند تامپونی و یا واحدی است و در مقابل تغییرات پی اِچ، مقاومت نشان می دهد، این توجه زمانی که قصد کاشت نهال یا گیاهی خاص را داشته باشید باید بسیار بیشتر شود. در این مقاله قصد داریم در مورد تاثیرات خاک های آهکی بر نهال های گردو بیشتر صحبت کنیم و ببنیم آیا خاک هایی با خاصیت قلیایی مانند خاک های آهکی می توانند برای رشد این گیاه مناسب باشند؟

روش های اصلاح خاک های آهکی

در ادامه مقاله قصد داریم تا درباره ی تغییر این مولفه مهم، اصلاح خاک های آهکی و تاثیری که ممکن است بر نهال های سود آور و حساس گردو بگذارد کمی بیشتر صحبت کنیم.

از انتخاب خاک مناسب، برای کاشت درخت گردو چه می دانید؟

زمانی که شما قصد کاشت درخت های گردو را دارید، باید توجه کنید که اشتباهی هرچند کوچک ممکن است شمارا تا مرز ورشکستگی کامل پیش ببرد. بنابراین بهتر است در همان ابتدا تمامی عوامل مهم، که در رشد درخت گردو تاثیرگذار هستند را مورد برسی قرار بدهید.

احداث باغ گردو به سبب توسعه اقتصاد داخلی و همچنین سرمایه گذاری بهینه بسیار مورد توجه واقع شده است.  همانند سایر موارد، این عمل نیز ملزوم رعایت نکاتی همچون خاک مناسب است که نهالستان پالیز به عنوان معتبر ترین و بزرگ ترین مرکز فروش انواع نهال گردو در ادامه به آن پرداخته است.

همانطور که می دانید، مهم ترین این موارد که رابطه مستقیمی با تغذیه ریشه ها و رسیدن مواد لازم به آن ها را دارد پی اِچ خاک است.

بر اساس داده های علمی، اصلی ترین اثر پی اِچ بر رشد گیاه تاثیراتی است که بر تغذیه آن می گذارد.پی اِچ خاک، شدت رها سازی عناصر غذایی به وسیله تاثیرات هوا ،انحلال پذیری مواد در خاک و مقدار یون هایی ذخیره شده ای است که مکان های تبادلی را تحت تاثیر قرار می دهد. بنابراین پی اِچ برای پیش بینی احتمال کمبود عنصر ها غذایی، زمانیکه قصد کاشت درختی خاص(درخت گردو) را داشته باشید راهنمای خوبی به شمار می روند.

درخت گردو برای رشد و نمو اولیه نیازمند خاکی آهکی با شرایط معمولی و استاندارد است تا در ابتدا ریشه ها با شرایط آشنایی پیدا کنند. بنابراین اگر زمینی که شما قصد کشت در آن دارید با مشکلی مانند قلیایی یا اسیدیته مواجه است باید قبل شروع کار خود به اصلاح خاک های آهکی بپردازید تا زمان و هزینه ای که صرف انجام کاشت درخت گردو می کنید به هدر نرود.

 اصلاح خاک های آهکی و گچی

 اصلاح خاک های آهکی و گچی ملزوم رعایت چه نکاتی است؟

برای آنکه از آهکی بودن یا نبودن خاک مطلع شویم باید درصد کلسیم کربنات را در خاک برسی کنیم؛ اگر مقدار به دست آمده بیش از ده درصد باشد می توان خاک را از نوع خاک های آهکی دانست. هنگامی که  مقدار پی اِچ سلولی به بالاتر از هفت درصد برسد، به خصوص در درخت گردو سبب رسوب عنصرهای غذایی در تنه، شاخه ها و گیاهان زراعی خواهد شد. شور و آهکی بودن خاک، همچنین وجود بی کربنات اگر بیش از حد معمول باشد، زمینه تشکیل رسوب هارا فراهم خواهد کرد. در چنین مواقعی باید به دنبال راهی برای اصلاح خاک های آهکی باشید.

یکی از راه های اصلاح خاک های آهکی و گچی، استفاده از اسیدهایی مانند اسید سولفوریک و در موارد دیگر اسید فسفوریک و نیتریک است. استفاده از این اسید ها به صورتی است که باید آن را با آبی که به منظور آبیاری استفاده می شود ترکیب کرده و به منظور اصلاح خاک به کار برده شود. راه دیگر استفاده از سولفوریک اسید این است که به طور مستقیم آن را در خاک های آهکی و گچی قرار دهید. اما یکی از روش هایی که در بین کشاورزان و باغداران مرسوم است، استفاده از خاک و آب در کنار گچ و گوگرد می باشد.

در عمل آبشویی خاک های سدیمی و شور خواهید دید که برخی از خاک ها دارای مقدار مناسبی از گچ هستند که با توجه به میزان آبیاری و شست و شوی درست آن ها، سدیم به جای کلسیم جایگذاری شده و خواص شیمیایی و فیزیکی را بهبود می بخشد.

هنگامی که برای اصلاح خاک های آهکی اقدام می کنید، باید به مواردی که برای انجام این عمل ضروری هستند توجه داشته باشید.

چرا خاک های آهکی برای کاشت درختان گردو مناسب نیستند؟

زمین های آهکی که دارای بیش از پنج درصد آهک فعال هستند این میزان با توجه به عمق بیشتر می شود به طوریکه هرچه پایین تر بروین درصد آهک موجود در خاک افزون تر می شود. درخت گردو دارای ریشه هایی است که نسبت به درصد آهک حساس هستند و هرچه این ریشه ها در بخش های عمیق تر قرار بگیرند تماس بیشتری با آهک پیدا کرده و به کلروز آهن مبتلا می شود . کلروز یک بیماری یا عارضه برای درختان گردو نیست! بلکه به معنی کمبود عناصری است به علت تغییرات پی اِچ به ریشه ها منتقل نشده اند. در چنین مواقعی باید اقدام به اصلاح خاک های آهکی نماییم.  در ادامه با ما همراه باشید تا به بررسی برخی از این روش ها بپردازیم.

روش های اصلاح خاک های آهکی

برای اصلاح خاک های آهکی می توان روش های غیر شیمیایی و کاملا ارگانیک را به کار برد. برای انجام این امر مهم لازم است مرحله به مرحله پیش برویم تا خاک به استاندارد مورد نظر برسد:

  1. در مرحله اول باید کود دامی که برای هر هکتار تعیین شده با مقدار مناسب از گوگرد معدنی ترکیب کنید و برای تقویت و اصلاح خاک مورد استفاده قرار بدهید.  در این مرحله باید توجه داشته باشید که تمامی نقاط به اندازه کافی و با دقت کامل کود دهی شوند.
  2. مرحله بعدی در اصلاح خاک بدین صورت است که زمین زراعی خود را در آب غوطه ور کنید و آبی که از آن به منظورآبیاری استفاده می کنید را به مقدار مناسب “هوکر” آغشته سازید.
  3. در مرحله آخر باید زمین را به طور کامل شخم بزنید و خاک هارا خوب زیر و روکنید.  با این کار تمامی قسمت های خاک از میزان آهک مناسب برخوردار خواهند شد.

اصلاح مکانیزه حاک آهکی

نکات تکمیلی

به طور کلی برای اصلاح خاک های آهکی می توان با افزودن مواد آلی مانند خاکبرگ، کمپوست و پیت ماس، درجه اسیدیته خاک را افزایش داد. استفاده از این مواد، میکرو اورگانیسم های خاک مواد را تجزیه کرده و کربن دی اکسید آزاد می کند و سبب تشکیل اسید کربونیک می شود. همچنین به کار بردن مواد دیگری همچون کودهای سولفات آلومینیوم، نیترات آمونیوم و سولفات آن برای اسیدی کردن خاک در میان باغداران رایج هستند. انجام تمامی این مراحل سبب می شود درختان گردو با قرار گرفتن در شرایط استاندارد، بتوانند دریافت عناصر و مواد مورد نیاز را به خوبی انجام داده و محصولاتی با کیفیت به باغدار ارائه بدهند.

سخن پایانی

همانطور که در بخش های مختلف مقاله به آن اشاره کردیم درختان گردو برای رشد و نمو نیازمند شرایطی معمولی و استاندارد هستند تا بتوانند دریافت مواد را به خوبی انجام داده و به محصول دهی برسند. خاکی که برای کاشت  این درختان انتخاب می شود باید دارای پی اچ متعادل و بافتی مناسب باشد چرا که این درخت دارای ریشه هایی حساس و آسیب پذیر است. قرار گرفت درخت گردو در خاک های آهکی موجب می شود تا درخت به کلروز آهن مبتلا شود. مشکلی که از آن تحت عنوان کمبود مواد مورد نیاز درخت یاد می شود. به همین دلیل باید برای اصلاح خاک های آهکی اقدام کنید.

آنچه در این مقاله مطالعه کردید توسط نهالستان پالیز برای آگاهی بیشتر شما سروران ارائه شده بود. این نهالستان با  توشه ای از تجربه که در بیش از نیم قرن جمع آوری کرده در کنار داشتن مدیری با تجربه و کار آزموده همچون جناب سعید قاسمی، با ارائه خدمات در زمینه باغداری و احداث باغ می تواند شما را در زمینه اصلاح خاک های آهکی و آماده سازی آن برای کاشت درختان پر سود گردو راهنمایی کند. چنانچه در زمینه اصلاح خاک و یا هرگونه مشکل دیگر در رابطه با نهال های گردو مواجه شدید کافیست با مشاورین زبده نهالستان پالیز تماس حاصل فرمایید.

همچنین شما می توانید برای دریافت خدماتی از قبیل خرید انواع ارقام نهال گردو پیوندی جهادکشاورزی ژنوتیپ ها و اعمال کاشت، احداث باغ، آبیاری، کوددهی، هرس، آفت زدایی، برداشت و … با این مرکز در ارتباط باشید.

تماس با پالیز گردو